BLOG: Jak je důležité míti Hummelse

Mnozí fanoušci ještě stále nemohou obránci, hrdě nosícímu číslo 15 na zádech, přijít na jméno. Jeho odchod do Bayernu zanechal v mnohých z nás velkou ránu. Ale to vše je minulost a i já osobně už jsem Matsovi jeho eskapádu v mnichovském dresu odpustil.

Upřímně říkám, že je to daleko snazší i díky jeho výkonům, které v letošní sezóně v dresu BVB předvádí. Absolutně obdivuji jeho klid na balónu, skvělou rozehrávku, jistotu v soubojích a přirozenou autoritu. Právě někoho takového jsme potřebovali jako sůl a bývalý německý reprezentant splácí každé jedno euro z celkových 30,5 milionu investovaných Borussií do jeho přestupu.

Jak obrovsky důležitý je pro žlutočernou obranu, to odhalil zápas s Wolfsburgem. Hummels musel v poločase střídat kvůli problémům s achilovkou, které ho trápily už nějakou dobu. Kvůli absenci zraněného Zagadoua sáhnul trenér Favre po Emre Canovi (že neukázal na Ballerdiho se dá pochopit vzhledem k tomu, že v útoku VfL se pohyboval přes 2 metry vysoký holandský útočník Weghorst a subtilnější argentinec by s ním býval mohl mít problémy). Druhý poločas byla Borussia jako vyměněná, bránila zhruba v o 10 nebo 15 metrů hlubším bloku a hned po chvíli pustila Steffena do samostatného úniku.

Za Matse hovoří i jeho statistiky. V letošní sezóně už vyhrál 104 vzdušných soubojů, což ho řadí na páté místo celé bundesligy. Celkovou úspěšnost při hlavičkách má přes 71 %. Úspěšný je ale i na zemi, na svém kontě má už 241 vyhraných soubojů (62 % ze všech absolvovaných), což je po Hakimim druhý nejvyšší počet v BVB a řadí ho na 32. místo nejvyšší německé soutěže. V součtu je Hummels úspěšný v 66 % soubojů a této statistice v kádru Dortmundu vévodí.

Přestože naskakuje pravidelně a odehrál v podstatě všechny zápasy, připsal si zatím pouze 21 faulů. A víte, která statistika přináší největší překvapení? Naběhané kilometry! Přestože se může Hummelsův styl zdát „úsporný“, má na svém kontě po Hakimim, Hazardovi a Sanchovi čtvrtý největší počet kilometrů z celého kádru BVB. Jasně, souvisí to i s velkým počtem odehraných minut, ale i tak by tohle čekal jen málokdo.

Celkově je vidět, že pokud není Hummels na hřišti, chybí defenzivní trojici vůdčí osobnost a herní situace neřeší v takovém klidu, jako když je 191 cm vysoký zadák přítomen. Nezbývá nám tak nic jiného, než doufat, že zranění opravdu není tak vážné a zřejmě v nejdůležitějším zápase letošní sezóny proti Bayernu, který odehrajeme už v úterý, se bývalý hráč mnichovského celku objeví v základní sestavě. Byla by to totiž obrovská škoda a velká ztráta v přímém souboji o titul.

Komentáře (3)

  1. Naprosto nepostradatelný. To jsou dvě slova, které popisují, jak důležitý je letos Hummels pro naši obranu. Včera jsme všichni viděli, jak nám v druhém dějství chyběl. Pokud chceme být každoročně v boji o titul, tak bychom k němu měli přivést někoho jemu podobného, akorát mladšího, aby to po něm převzal. Takový Hinteregger nebo Ginter jsou ideální. Na Bundesligu jsou zvyklí, s balónem jsou skvělí, ale zatím ještě nehrají za top klub.

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.