BLOG: Je Favre ten pravý pro Dortmund?

Dnes bych se s vámi chtěl podělit o svůj názor na našeho lodivoda, Luciena Favreho. V poslední době je velmi aktuální téma jeho současná pozice. V Borussii působí již třetím rokem. Než ale začnou s kritikou, tak přidám i pár pochvalných slov.

Velmi oceňuji, že dává šanci mladým hráčům. Ať už to jsou teď Reyna nebo Bellingham, tak stejně začínal i třeba Jadon Sancho. Právě Favre mu dal tu příležitost a on jí skvěle využil. Jde vidět, že většině z mladých hráčů jeho styl vyhovuje.

U Favreho pak ale nastává problém už v taktické přípravě na zápas. Formace, kterou nyní praktikujeme (3-4-2-1) sedla jen pár hráčům a u ostatních je jejich potenciál využit maximálně z 60 %. Na svém postu hraje prakticky půlka týmu. Ta druhá půlka má buď moc ofenzivní nebo moc defenzivní úkoly. Meunier je pomalý na wingbeka, Brandt nemůže vytvořit z křídla tolik, co ze středu a Akanji s Canem na krajních středních obráncích, no to je prostě tragédie. Nevadilo by mi, kdyby tuto formaci vyzkoušel ve třech, čtyřech zápasech, ale my ji hrajeme skoro rok a doteď jsme nezměnili systém. A to i když je jasně vidět, že nefunguje.

Proč alespoň nezkusit nějakou změnu, něčím soupeře překvapit. Takhle se na nás může i tým bojující o záchranu dokonale připravit a hodně nás potrápit.

Dalším, a asi i tím nejdůležitějším bodem, jsou střídání. Já bych hrozně rád pochopil, co se mu promítá během druhých poločasů v hlavě. Málokdy totiž dokázala změny na hřišti v jeho podání pozitivně ovlivnit zápas. Poslední duel s Bayernem je toho jasným důkazem. Srovnali jsme na 2:2, chybělo okolo 25 minut do konce, soupeře jsme přehrávali a vypadalo to, že ještě půjdeme po výhře.

Pak ale nastal ten moment. Favre vystřídal nejnebezpečnějšího hráče na hřišti – Haalanda – a na plac poslal Reiniera, kterého jsem během žádného zápasu neviděl u balónu. Poté přišlo dobré střídání, kdy mladík Reyna nahradil špatně hrajícího Reuse. Následovala ale další zvláštní rozhodnutí lodivoda žlutočerných. Do hry šel na místo Brandta daleko defenzivnější Bellingham a hrací plochu také opustil jediný dobře hrající defenzivní hráč, Mats Hummels. Toho nahradil navrátilec po zranění Piszczek. Pak přišel samozřejmě tlak Bayernu, který vyústil v gól.

Já jen prostě nechápu, proč musíme hrát pořád to stejné dokola jak zaseklý gramofon, když už jsme si přivedli za ty dva roky tolik posil. Kádr máme dost široký, různé typy hráčů na každou pozici a my hrajeme pořád jednu a tu samou písničku dokola.

Jsem určitě za odvolání Favreho z funkce trenéra. Problémem ale bude najít za něj nějakou dostupnou náhradu. Mně by se líbil třeba Marco Rose z Gladbachu. Ten dokáže skvěle využívat hráče, které má k dispozici a dokáže změnit svůj herní styl.

Jakého názoru jste vy? Koho byste popř. přivedli na Favreho místo? Dejte vědět do komentářů.

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.