BLOG: Kdo bude dalším Sanchem, Pulišičem nebo Dembelem? Mám tři tipy

Zdánlivě jednoduchá, ale pro skauty velmi náročná strategie, se Dortmundu v posledních letech bohatě vyplácí. Dá se popsat ve čtyřech krocích.

  1. krok: Koupit mladého, talentovaného hráče
  2. krok: Dát mu dostatek prostoru a minut k růstu
  3. krok: Prodat ho za několikanásobek pořizovací ceny
  4. krok: Profit

Právě tak podle tohoto scénáře se v posledních letech podařilo zpeněžit hned několik hráčů. Pokud to vezmeme chronologicky, tak by se za skvělý obchod daly označit odchody hned trojice hvězdiček. Pierre-Emerick Aubameyang (ano, přicházel až ve 24 letech, přesto na něm BVB vydělalo přes 50 milionů eur), Ousmane Dembélé (zisk 110 milionů eur) a Christian Pulišič (odchovanec – 64 milionů eur). Podobný pohádkový obchod se očekává i u Jadona Sancha, byť všichni doufáme, že neodejde (jen VojtaK si bláhově myslí, že se dá nahradit :)).

No jo, ale co dál? Máme nějaká další želízka v ohni, u nichž můžeme počítat s podobným vývojem? Já si myslím, že ano. Nebudu vás napínat, protože jestli jste kliknuli na můj lákající titulek, tak tohle je to, na co čekáte. Tady máte slibovaná tři jména.

Giovanni Reyna (17 let)

Vystoupit ze stínu slavného otce bývá pro spoustu mladých hvězdiček nepřekonatelným úkolem. Giovanni má zaděláno na to, aby svého otce, amerického reprezentanta Claudia Reynu, překonal ještě před tím, než přestane být teenagerem.

Do Dortmundu přišel ofenzivní záložník v létě, aby pomohl U19 v Lize mistrů. Jenže svými výkony (čtyři góly ve čtyřech duelech LM a podíl na 11 brankách v 11 ligových kláních) natolik upoutal pozornost, že si ho trenér Favre vytáhnul do áčka a dával mu prostor i před hvězdou formátu Mario Götze. Myslím, že se zkušenému matadorovi a střelci vítězného gólu na MS nekoukalo úplně lehce na to, když místo něj nastupovalo do důležitých zápasů jako střídající hráč takové ucho.

Pokud bude pokračovat ve stejných výkonech a nadále potvrzovat svou kreativitu a skvělé vedení míče, obávám se, že ho BVB dlouho neudrží.

Leonardo Balerdi (21 let)

Jednadvacetiletý stoper, který dokáže zahrát i na pozici defenzivního záložníka, zatím od trenéra Favreho nedostal příliš prostoru. Nejsem jediný, kdo volá po tom, aby konečně dostal zasloužené minuty například na úkor často chybujícího Akanjiho. A stárnoucí duo Hummels-Piszczek s námi také nebude navěky, takže je potřeba si začít připravovat čerstvou krev.

Nadějný Argentinec měří 187 centimetrů, čili by mu neměly dělat problém souboje. Navíc v zápasech, kdy jsem ho viděl hrát, ukázal i velmi dobrou rozehrávku. Přesně takovou, jakou čekáte od jihoamerického hráče. S přibývajícím věkem obou výše zmíněných legend bude dostávat více času a pevně věřím a doufám, že ho častěji uvidíme už v příští sezóně. Roste nám v něm nový Mats.

Tobias Raschl (20 let)

Třetím do party je odchovanec Borussie a kapitán U19 Tobias Raschl. Mnohými experty bývá označován za jednu z největších nadějí proslule dortmundské akademie. Mladý středopolař vyniká především skvělou poziční hrou a je ledově klidný na balónu. Pokud vám na mysl přichází jméno Axel Witsel, tak vězte, že právě jemu je stylem hry nejvíce podobný.

Viděl jsem ho pouze v jednom zápase U19 a přáteláku, protože na první ostrý start za áčko ještě čeká. Ale i za tak krátkou dobu mi oproti zkušenému Belgičanovi přijde ještě více platný v útočné třetině hřiště. A právě za jednatřicetiletý štít s extravagantním účesem nám roste v Raschlovi náhrada, která se může stát v budoucnu velkou hvězdou.

Komentáře (1)

  1. Ještě bych přidal Matea Moreye. Došel k nám minulé léto z juniorky Barcelony. V soutěžním zápase bohužel příležitost nedostal, viděl jsem ho ale při jednom přípravném zápase. Přišel jako pravý obránce. V tom zápase hrál ale na levém beku (rozestavení 3-4-3). Zahrával výborně. Věřím a doufám, že o něm ještě uslyšíme!

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.