BLOG: Nenápadný všestranný pracant, o kterého nechci přijít

Když se po utkáních vyzdvihují výkony jednotlivců, zpravidla jsme zvyklí vídat jména jako Reus, Brandt, Bürki popřípadě v poslední době Haaland. Jen málokdy se v anketách o nejlepšího hráče zápasu na oficiálních kanálech Borussie Dortmund objeví jméno Raphaela Guerreira. A není to spravedlivé.

Za poslední roky nám totiž na levé straně či ve středu pole vyrostla v Guerreirovi velká opora. Když v létě 2016 přicházel jako krajní obránce, neměl na růžích ustláno. Prakticky od samého začátku musel o místo na levém kraji obrany bojovat s tehdy dobře hrajícím Marcelem Schmelzerem. Postupem času, kdy jedna ze současných žlutočerných (nebál bych se říct) legend stárla, dostával Rapha více prostoru, ať už na kraji obrany či při záskocích na křídle či ve středu zálohy.

Právě jako středopolaře ho svého času viděl i Thomas Tuchel, který o něm prohlásil, že „je příliš dobrý, chytrý a všestranný na to, aby hrál pouze na jedné pozici“. Tato slova vyšla z úst trenéra, který nemá příliš ve zvyku své svěřence veřejně chválit.

Situace s konkurencí na levém kraji obrany se opakovala ještě několikrát. A tak se Guerreiro musel nejdříve z lavičky dívat na záda posile z Mohuče Abdou Diallovi nebo přes nohu hrajícímu Hakimimu. Dlouho dobu nikdo v Dortmundu neprozřel a nepochopil, jak velký talent se žlutočerným barvám skrývá právě v portugalském štírkovi operujícím i s francouzským pasem.

Až letošní sezóna bude, zdá se, průlomová. V tříobráncovém systému trenéra Favreho se Rapha našel a stal se velkou oporou. V aktuálně rozběhnutém ročníku nasbíral už 20 startů a v nich pět branek a tři asistence. Díky své všestrannosti, velmi dobrému vedení míče, kreativitě a také fyzické kondici dokáže zcela bez problémů celý zápas podporovat útok, stejně tak ale svědomitě plnit veškeré defenzivní úkoly.

Není proto divu, že se na začátku dubna objevily spekulace o údajném zájmu Barcelony. Vzhledem k tomu, že má ale šestadvacetiletý zadák v tuto chvíli smlouvu až do roku 2023, nenutí Dortmund nic k jeho prodeji či licitování o jeho cenovce, kterou nyní server Transfermarkt odhaduje na 28 milionů eur. A je to dobře, protože by v příští sezóně konečně mohl být jasným favoritem na základní sestavu.

Komentáře (4)

  1. Souhlasím, je to jeden z nejužitněších hráčů na hřišti. Líbil se mi hodně na tom středu.

  2. Je neskutečně podceňovanej, ale to mu možná dost prospívá. Moc se o něm nemluví, ale téměř v každém zápase je jedním z nejlepších hráčů na hřišti. Já jenom doufám, že neodejde a stane se taky legendou

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.