BLOG: Z forvarda obráncem, to je Łukasz Piszczek

Hrající legenda, i tak by se dalo mluvit o čtyřiatřicetiletém obránci z Polska, který v týmu působí už od sezóny 2010/2011. Ovšem abychom o něm zjistili to podstatné, tak se musíme vrátit o několik let zpátky.

Lukasz s fotbalem začal v Goczałkowicích, ne však jako pravý obránce, jak ho známe dnes, ale jako útočník, kde mohl především uplatnit svou rychlost. Do podvědomí veřejnosti se poprvé výrazně zapsal v roce 2003, kdy vyhrál s týmem Gwarek Zabrze mládežnický titul. Ovšem další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. O rok později, coby člen reprezentačního výběru na Mistrovství Evropy hráčů do 19 let, obdržel cenu pro nejlepšího střelce turnaje. Bylo tedy jasné, že o tohoto borce bude v zahraničí zájem.

Netrvalo to dlouho. Po již zmíněném mistrovství Evropy byl kontaktován zástupci Herthy Berlín, kam taky nakonec přestoupil. Byl sice poslán na hostování zpět do Polska, konkrétněji do Zagłębie Lubin, kde se mu v sezóně 2006/2007 podařilo získat ligový pohár, jeho kariéra ale rázem začala nabírat výraznější směr. V Berlíně si prošel krušnými obdobími, svou první branku vstřelil až v dubnu roku 2009. Ovšem poté nastal možná klíčový moment v jeho kariéře. Tým Herthy vedl v témže roce náš nynější trenér Lucien Favre, který v té době potřeboval nutně zalepit post pravého obránce. Volba padla právě na Piszczeka, kterému se tomto postu zalíbilo a stal se jedním z pilířů týmu.

Absolutní zlom v kariéře však přišel poté, co si ho vyhlédl Jürgen Klopp z Borussie Dortmund. Tým vyhrál dva tituly za sebou, svou zásluhu na tom měl právě i rychlonohý obránce, jenž svými stabilními výkony dělal radost nejednomu fandovi. Dle mého názoru podával nejlepší výkony v sezóně 2012/2013, kdy se podílel na úspěšném tažení svého celku až do finále Ligy Mistrů.

Důležitou roli sehrál „Pisczu“ hlavně v semifinálovém dvojzápase s Realem Madrid, kdy dokázal svou rychlostí a agresivní hrou vymazat z hřiště Cristiana Ronalda. Ne nadarmo o něm v jednom z pozápasových rozhovorů José Mourinho prohlásil, že je to jeden z nejrychlejších a nejlepších obránců, které kdy viděl. Po již zmíněném ročníku se rázem začaly rojit spekulace, že právě bílý balet, jak se celku z hlavního města Španělska přezdívá, má o hráče s číslem 26 zájem.

Ač byl možná v poslední době kritizován za své výkony, tak si troufám říci, že je to jeden z nejoblíbenějších hráčů u fandů. Proč? Łukasz dal totiž v několika rozhovorech jasně najevo, že nechce Dortmund opustit a jeho srdce je černožluté. Navíc, jak sám řekl Hans-Joachim Watzke, jde o borce se silným charakterem, jenž vždy nechá hřišti všechno.

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.