Do nové sezóny s novým trávníkem

„Vždycky jsme mezi prvními třemi. To nás motivuje,“ popisuje Willi Droste, šéf týmu starajícího se v Borussii Dortmund o trávník, ambice zaručit, aby v Signal Iduna Parku bylo vždy jedno z nejlepších hřišť v bundeslize. A evidentně jeho tým dělá něco dobře. Po loňském druhém místě totiž letos domácí pažit BVB vyhrál bundesligové oceněnění „Trávník roku“ / „Pitch of the Year“.

Kdybyste ale zavítali na Westfálský stadion teď, jen těžko byste věřili, že tamní trávník je jeden z nejlepších v německé nejvyšší soutěži. Atraktivního pažitu totiž moc nezbylo. Od roku 2015 totiž BVB využívá takzvaný „hybridní trávník“. Ten obsahuje 16 % syntetické trávy, která musí být každé léto vyměněna.

Proto pouhé dva dny po poslední zápase letošní bundesligy proti Hoffenheimu, tedy utkání, na nějž chceme všichni co nejrychleji zapomenout, vlétly na hřiště stroje na odstranění trávy. „Nemůžeme trávu měnit, to už teď není možné,“ vysvětluje Droste. „Trávu musíme vytrhat. Je to nezbytné u tohoto hybridního typu trávníku. Zbavíme se všech řas a zbytků trávy. Speciální fréza plní podobnou roli, jako když se odstraňují na silnicích části asfaltu.“

Jakmile stroje dokončily svou práci, všechno, co zbylo, byly pouze zbytky umělé trávy, které byly navráceny zpět na své místo. Plocha byla následně zasypána pískem, oseta trávníkem, zakryta plachtou a je pravidelně zalévána, aby dostatečná vlhkost pomohla vyklíčit semenům. „Pokud se stav trávníku zhorší, moc toho s tím v této fázi nezmůžeme. Nemůžu zatím pracovat s UV světlem, protože by to ještě hřiště neustálo,“ pokračuje Droste.

Po týdnu už jsou vidět první trsy trávy. Po deseti dnech se už sundavá plachta. Jakmile je trávník připraven na první sekání, Droste a jeho tým přistupují k jindy standardní péči velmi opatrně. Místo obvyklých 2,7 centimetrů se zbrusu nová plocha krátí na 5centimetrovou výšku. A to ručními sekačkami, které znáte třeba z vašich vlastních zahrad.

Původně plánovaný květnový termín začátku renovace hřiště byl kvůli koronaviru posunut až na konec června. „Celý náš plán jsme mohli rovnou vyhodit do koše,“ žehrá na pandemii vrchní pečovatel. Jakmile bylo v březnu jasné, že si dá bundesliga nucenou přestávku, Droste a jeho tým „nechali trávník žít vlastním životem. Normálně ho sekáme skoro každý den.“ Do normálního režimu se plocha vrátila ihned poté, co byl oznámen restart německé soutěže.

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.