Jak se vyvíjela rivalita mezi Dortmundem a Bayernem? Speciální článek k Der Klassiker popisuje historii od založení bundesligy…

V současné době není v Německu většího zápasu. Název ,,German Clacico“ nemá velký sociální dopad a moc se neujal. Jakmile ale každý fanoušek nejen německého fotbalu uslyší Der Klassiker, je mu hned jasné, o co jde. Borussia Dortmund a Bayern Mnichov. Dva nejúspěšnější celky v Německu. Kde se vzala rivalita mezi kluby a proč je to největší zápas v bundeslize? To se dočtete níže.

PROČ TA RIVALITA?

V porovnání se španělským El Clasicem se oba zápasy shodují pouze v názvu. Ve Španělsku jde hlavně o politiku, zatímco Real představuje španělský nacionalismus a konzervatismum, Barcelona se ztotožňuje s katalánským nacionalismem a progresivní vírou.

Argentinské Superclasico je zase úplně jiné. Je založené na vzdálenosti obou klubů a na sociálních rozdílech, kdy příznivci Bocy Juniors jsou tradičně považováni spíše za dělnickou třídu, zatímco fanoušci River Plate jsou z ,vyšší vrstvy“.

Mezi skotskými Celtic a Rangers je hlavním motivem víra. Vzdálenost mezi oběma kluby je zásadní v milánském derby, mezi Liverpoolem a Evertonem a také v Revierderby, kde ale atraktivita upadá kvůli výkonnostním rozdílům mezi kluby.

Der Klassiker je úplně jiné. Žádný z výše uvedených motivů tu nehraje roli. Jde o dva kluby s nejvyšší průměrnou návštěvností za poslední roky. Dá se říct, že žádný společný motiv toto derby nemá, jde jen o výsledky a pomyslný trůn německého fotbalu.

HISTORIE

Začátky bundesligy pro Dortmund vypadali slibně. V prvních čtyřech sezónách skončili postupně 4.,3.,2. a 3., bohužel to byly až do 90. let naše nejlepší výsledky, co se domácí scény týče. V roce 1966 se Dortmund po výhře nad Liverpoolem 2:1 stal prvním německým týmem, který vyhrál Pohár vítězů UEFA. Bayern Mnichov se ale nenechal zahanbit a další rok tuto soutěž také vyhrál.

Bayern na začátku 70. let vyhrál bundesligu 3x po sobě, zatímco my jsme se 4 sezóny potupně trápili ve druhé bundeslize. V této éře přišlo také největší vítězství Bayernu v celé historii vzájemných zápasů, 11:1. V očích mnoha fanoušků se v té době rodila rivalita mezi Bayernem a Borussií, ale ne tou naší, ale Mönchengladbach. Ta během během let 1969 až 1977 získala 5 titulů.

Osmdesátá léta už vypadala o něco vyrovnaněji. Ve 20 bundesligových klání Borussia vyhrála 4x, Bayern 7x Bayern a 9x skončil zápas remízou. Tento trend platí i nadále, s nikým jiným nemá Dortmund více remíz, než právě s Bayernem.

90. léta, tady už rivalita propukla naplno. Více než 15 let před érou legendárního Jürgena Kloppa,byl u kormidla Borussie…

ÉRA OTTMARA HITZFELDA

Bývalý hráč VfB Stuttgart po konci hráčské kariéry začal jako trenér ve Švýcarsku. Než byl v roce 1991 najat Dortmundem, poté co skončil 10. pod Horstem Köppelem, vyhrál s Grasshoppersem švýcarskou ligu. Dopad nového trenéra byl okamžitý. Hned ve své první sezóně dokázal porazit Bayern 3:0 jak doma, tak venku a skončil s Borussií druhý, pouze o skóre za mistrovským Stuttgartem. Pro Bayern to byla nejhorší sezóna v historii, skončil na 10. místě. V šesti sezónách pod Hitzfeldem Dortmund nikdy neskončil níže než na čtvrtém místě a v sezóně 1994/95 si nakonec připsal svůj první bundesligový titul. Rok na to se mu ho podařilo obhájit, když skončil před druhým Bayernem o 7 bodů. Byla to vůbec první sezóna kdy závod o titul byl právě mezi těmito týmy. Ale to největší vítězství mělo teprve přijít. Sezóna 1996/97, Bayern pod vedením Giovanni Trapattoniho ukončili pomyslnou nadvládu Borussie v bundeslize. I přesto byl Dormund ten, kdo se smál naposledy.

Dortmund skončil třetí v bundeslize, ale měl hlavní slovo v Lize mistrů. V semifinále porazil Manchester United 2x 1:0 a ve finále se utkali s Juventusem. Stadion hostící finále? Žádný jiný než Olympiastadion Mnichov, domácí stadion Bayernu. Juventus, v čele se Zinedine Zidanem a Didierem Deschampsem, byli více než favorité. Toho se ale Dortmund vůbec neleknul a senzačně zvítězil 3:1 po 2 gólech Riedleho a legendárním gólu Rickena. V ten moment bylo všem úplně jedno, že Bayern vyhrál bundesligu.

Bylo to o to sladší, když vezmeme v potaz vzájemný zápas dva měsíce před finále LM. Po gólu Riedleho jsme už ve 2. minutě šli do vedení 1:0, ale hned ve 3. minutě srovnal Rizzitelli. To nejzajímavější se ale dělo později. Kapitán Bayernu Lothar Matthäus naznačil Andreasi Möllerovi, že jenom brečí a vynucuje si fauly. Möller reagoval na gesto protivníka nejlépe jak mohl a slzy mu utřel.

Za tuto éru poprvé propukla ta pravá rivalita. Oba týmy několik let bojovali o nadvládu v německém fotbale.  Po vítězném finále Hitzfeld skončil jako trenér a převzal funkci sportovního ředitele. Novým trenérem se stal Nevio Scala, ale na úspěšného trenéra nenavázal. V bundeslize skončil až na 10. místě. V lize mistrů to naštěstí dopadlo lépe. Ve čtvrtfinále jsme se potkali právě s Bayernem. Bylo to poprvé, co se v Lize mistrů potkali 2 týmy z jedné země. Po vítězném góle v 19. minutě prodloužení Stephana Chapuisata jsme se dostali do semifinále, kde jsme podlehli budoucímu vítězi, Realu Madrid.

Po sezóně přišel zásadní zlom historie Der Klassiker. Hitzfeld odešel z klubu a nezlákal ho nikdo jiný, než jeho bývalý spoluhráč z letních olympijských her 1972, Uli Hoeneß. V šesti sezónách na lavičce Bayernu získal 4x bundesligu, 2x DFB Pokal a Ligu mistrů. Po odchodu Hitzfielda z pozice trenéra skončil Dortmund 10.,4. a 11., to svědčí o všem. V první sezóně pod Hitzfeldem Bayern vyhrál bundesligu o rekordních 15 bodů. Že se jim ale dostal Dortmund pod kůži, ukázali ve 24. kole.

KUNG-FU KAHN

3.4. 1999 se odehrál další legendární Der Klassiker. Dortmund se po půlhodině dostal do vedení 2:0 a navíc hrál proti 10. V prvním poločase Oliver Kahn ukázal svou inteligenci, kdy šel do souboje proti Chapuisatovi kriminálně, naštěstí našeho forwarda natrefil a pokračovalo se ve hře. Síly na hřišti se v 51. minutě po druhé žluté kartě Reutera vyrovanali. V 63. minutě se vyrovnalo i skóre, a když v 77. minutě Lars Ricken pohrdl možností skórovat z pokutového kopu, skončil zápas remízou. Bayern si tak udržel patnácti bodový náskok a s přehledem kráčil za dalším titulem.

TRENÉR SAMMER A KARTY VŠUDE

V roce 2000 se opět začaly věci otáčet správným směrem. Na trenérský post usedl Matthias Sammaer, trojnásobný vítěz německé bundesligy (2x s Dortmundem). První sezónu dovedl Borussii na třetí místo, v té další už slavil titul, když v jedné z nejvyrovnanějších sezón skončil před druhým Leverkusenem pouze o skóre a před třetím Bayernem o 2. Druhý Der Klassiker pro Sammera jako trenéra se do historie zapsal jako derby s nejvíce kartami. 7.4.2000 skončil zápas 1:1, rozhodčí rozdal neuvěřitelných 14 karet. Pouze 2 hráči Bayernu vyvázli bez trestu. Bayern dohrával zápas po červených kartách v 35. a 55. minutě v 9 hráčích. Borussia taky nedohrála v 11, v 90. minutě dostal červenou kartu Evanilson. Neskutečný zápas.

PROBLÉMY S FINANCEMI, KTERÉ SE PROMÍTLY DO DĚNÍ NA HŘIŠTI

V roce 2005 se Dortmund potýkal s finančními problémy a nebýt Bayernu, tento článek by asi vůbec nevznikl a my se nemohli těšit na další vzrušující zápas, který má výkop naplánovaný na sobotu 18:30.

Hráči přistoupili na snížení platů, Bayern poskytl Dortmundu půjčku ve výši 2M€ a Dortmund se z problémů nakonec dostal. Tato nepříjemná situace se samozřejmě projevila i na hřišti. Sezóna 2003/2004 byl pro trenéra Sammera, i přes smlouvu až do roku 2010, poslední. Vzájemně se s vedením klubu domluvili na ukončení spolupráce.

Pod nástupci Berta van Marwijka a Thomase Dolla Dortmund skončil v bundeslize až 13., zatímco v těchto letech Bayern vyhrál bundesligu 3x. Od Sammerova odchodu až po sezónu 2010/2011, zaznamenal v 10 vzájemných zápasech Dortmund pouze jednu výhru, 3x si odnesl ,,bůra“.

Finále DFB Pokalu 2008, pro trenéra Hitzfelda poslední zápas jako trenér a Bayern jako jasný favorit. Bohužel favorit nezklamal, a i přes vyrovnání Mladena Petrica v 92. minutě, získal pohár, když ve 103. minutě přidal svůj druhý gól Luca Toni.

Jestli jste to dočetli až sem, možná si říkáte, že to je jako na houpačce. Jednou je ve předu Bayern, poté na chvilku Borussia a stále dokola. A v zažitém trendu budeme pokračovat, protože se kormidla Borussie ujal Jürgen Klopp.

JÜRGEN KLOPP

Sezóna 2008/2009. Oba celky jdou do sezóny s novými trenéry. Borussia skončila s Kloppem 6., Bayern s Jürgen Klinsmannem 2. za Wolfsburgem. Když nový trenér nedokázal obhájit vítězství v bundeslize, přišel hned nový, a to Louis van Gaal. Bayern opět získal bundesligový titul a potupně porazil Borussii na vlastní půdě 1:5, když si Thomas Müller, mimochodem hráč, který nastoupil do nejvíce vzájemných zápasů mezi těmito giganty (35), připsal svoje 2 první bundesligové góly.

Poté se však karty (konečně) obrátily. Kloppův styl hry v kombinaci s levnými, ale o to lepšími posilami jako Robert Lewandovski a Shinji Kagawa, posunul Dortmund na vrchol německého fotbalu a nastartoval novou éru. Během 2 sezón 2010 až 2012 Dortmund získal 2 bundesligové tituly a vyhrál všech 5 vzájemných zápasů. Poslední z těchto vítězství je ve finále DFB Pokalu 5:2, když Robert Lewandowski vstřelil hattrick. Ten rok byl pro Bayern jako noční můra, prohráli s Dortmundem souboj o ligu a finále DFB Pokalu a hlavně také finále Ligy mistrů proti Chelsea, a to doma v Allianz Aréně.

Německý fotbal byl v té době na špici a Der Klassiker byl největším zápasem na světě. A to ten největší zápas ještě nepřišel. V návaznosti na nepovedenou sezónu, vystřídal bývalý trenér Sammer Christiana Nerlingera na pozici sportovního ředitele Bayernu. V rekordním čase vyhráli bundesligu, i když s Dortmundem obě vzájemná utkání remizovali 1:1. Při vítězné cestě DFB Pokalem narazili narazili na Dortmund ve čtvrtfinále, kde rozhodl jedinou trefou Arjen Robben.

To všechno ale šlo stranou, jelikož kluby svým skvělým stylem hry poutali diváky hlavně v Lize mistrů. Dortmund zažil hektický postup přes Malagu Manuela Pellegriniho, v semifinále si poradil s Realem Madrid po čtyřech gólech Lewandovského a dostali se do finále. To Bayern měl o něco lehčí průběh, hravě si poradil s Juventusem a v semifinále deklasoval Barcelonu 7:0. Právě kvůli ostudným porážkám španělských účastníků El Clasica vznikl na začátku zmiňovaný název ,,German Clasico“. Šlo o první finále Ligy mistrů, kde hráli kluby z jedné země.

WEMBLEY…

Navzdory dominanci Bavorů v bundeslize, dvě vzájemné remízy naznačovali, že půjde o neskutečně vyrovnaný zápas. Před zápasem se nehovořilo o ničem jiném než o podpisu smlouvy Maria Götzeho s Bayernem. I přes dohodu mezi kluby, že se informace dostane k veřejnosti až po finále, Bayern dohodu porušil a dle mého názoru jasně ovlivnil utkání ve svůj prospěch.

Manuel Neuer musel předvést skvělý výkon v prvním poločase, aby zneškodnil šance aktivnější Borussie. Navzdoru tlaku si Bayern vytvořil taky své šance a Robben také donutil Weidenfellera ke skvělým zákrokům. Druhý poločas pokračoval ve stejném tempu. Ribery s Robbenem nachystali Mandzukicovi skvělou možnost ke skórování a Chorvat jí nepohrdl. Poté Dante sundal Marca Reuse a Ilkay Gündogan z penalty vyrovnal. Neven Subotic předvedl obranný zákrok, jaký svět neviděl a neumožnil Müllerovi skórovat. Bohužel jak dopadla poslední šance zápasu už všichni víme.

Bylo to jedno z nejlepších a nejdramatičtějších finále v historii Ligy mistrů. Klopp se stal hrdinou Borussie, protože dokázal Bayern sesadit na domácí scéně. Heynckes se zase navždy napsal do historie Bayernu Mnichov. Pro Bayern to byl pátý evropský titul. O týden později Bayern porazil Stuttgart ve finále DFB Pokalu 3:2 a stal se prvním německým týmem, který vyhrál Treble.

Zajímavosti z éry po finále Ligy mistrů:

  • Od prvního Kloppova titulu v bundeslize se potkali 35x ve čtyřech soutěžích (19x se radoval Bayern, 12x Dortmund)
  • 3 z posledních devíti finále DFB Pokalu obstarali právě tyto dva kluby, 2x se potkali v semifinále
  • Hráli proti sobě v 7 z posledních 9 utkáních německého superpoháru
  • Dortmund schytal od Bayernu nejvíce porážek (48) v historii, ale vstřel mu více gólů (200), než komukoli jinému
  • Bayern vyhrál proti Dortmundu ,,jen“ 49,6 % vzájemných zápasů. Jedná se o nejnižší číslo v rámci současných bundesligových celků
  • Bayern má od Dortmundu (spolu s Kolínem) nejvíce porážek a domácí půdě (9)

Přestože Der Klassiker nebyl odjakživa největší zápas v Německu, přinesly nám oba týmy více než řadu atraktivních her, ať už v bundeslize nebo DFB Pokalu, tak i ten nejatraktivnější v Lize mistrů. Oba týmy určují měřítko německého fotbalu a jsou vlajkovou lodí už dvě desetiletí. Der Klassiker je něco speciálního!

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.