Osm jmen, se kterými se v létě BVB možná rozloučí

Sezóna se nám ještě po koronavirové odstávce zatím nerozeběhla, ale pojďme si zaspekulovat nad letním přestupovým obdobím. Německý magazín Sport Bild totiž přinesl seznam jmen, která by se měla s největší pravděpodobností s atraktivní bundesligovou adresou BVB rozloučit.

Mario Götze (27)

Začít nemůžeme nikým jiným, než střelcem vítězného gólu MS 2014. Příběh Götzeho letos v létě končícího kontraktu a jeho prodloužení začíná připomínat telenovelu. Šéf Borussie Dortmund Hans-Joachim Watzke sice veřejně tvrdí, že se stále teprve 27letým záložníkem začne jednat po rozběhnutí bundesligy, ale německá média mu na prodloužení příliš šancí nedávají.

V současném kádru si místo bude hledat jen velmi těžko. Na hrotu vzhledem ke své postavě hrát nemůže, na křídlo nemá potřebnou rychlost a ve středu zálohy či pod hrotem nyní operují na jeho pozici Reus nebo Brandt. Jeho roční plat 10 milionů eur by byl po hojně zmiňovaném odchodu do Itálie, nebo Španělsko velkou úlevou.

Nico Schulz (27)

Před začátkem letošní sezóny přicházel jako velká posila z Hoffenheimu za 25,5 milionu eur a podepsal kontrakt do roku 2024. Měl být jasnou jedničkou na levý kraj obrany. Jenže svou vyrovnanou a kvalitní výkonnost z posledních let zatím bohužel nedokázal v dresu BVB potvrdit.

Naopak se na jeho místo prodral dlouho podceňovaný Raphael Guerreiro, který navíc podepsal loni v říjnu novou tříletou smlouvu. V posledních osmi bundesligových duelech neodehrál ani minutu. Nad jeho pokračováním v kádru trenéra Favreho tak visí velký otazník.

Manuel Akanji (24)

V roce 2018 přišel z Basileje jako velká naděje. Švýcarský stoper v první sezóně nezklamal a několikrát si dokonce navlékl při absencích zkušenějších spoluhráčů kapitánskou pásku. Jenže přestupní částku 21,5 milionu eur už v letošní sezóně BVB splácet nedokázal. V zápasech, kdy nastoupil, se dopouštěl hloupých chyb a rozhodně patřil k nejslabším článkům defenzivy.

I proto dával Favre více šancí v posledních duelech spíše mladičkému vytáhlému Francouzovi Zagadouovi. Jedničkou obrany Borussie navíc stále zůstává zkušený Mats Hummels. Sport Bild uvádí, že pokud by například nějaký z anglických klubů složil na stůl nabídku 25-30 milionů eur, byl by Dortmund ochotný jednat.

Mo Dahoud (24)

Z jeho příchodu z Gladbachu se v roce 2017 velká spousta fanoušků radovala. Dahoud platil za jednoho z velkých talentů německého fotbalu. V dresu druhé (té lepší) Borussie se ale dlouhodoběji prosadit zatím nedokázal a platí spíše za střídajícího hráče. Navíc v posledních dvou sezónách nezaznamenal v podstatě žádné výkonnostní zlepšení a spíše paběrkuje.

Jeho odchod by tak mohl být výhodným řešením pro obě strany. Zatímco BVB by ušetřilo ročně přibližně 4 miliony eur na jeho platu, Dahoud by měl jinde větší šanci hrát a zase konečně třeba promluvit i do nominací německého nároďáku. Reza Fazeli z agentury ISM International Soccer Management zastupující záložníka se syrskými kořeny ale prohlásil, že chce jeho klient „zůstat v Dortmundu a dále na sobě pracovat“. No uvidíme…

André Schürrle (29)

Parťák Maria Götzeho ze zmiňovaného MS 2014 se v létě vrátí z hostování ve Spartaku Moskva. V jeho dresu odehrál 18 soutěžních utkání a v ruské lize vstřelil jeden gól. I kvůli jeho slabé produktivitě tak celek z hlavního ruského města neuplatnil opci.

Na roční výplatní pásce křídelníka svítí číslovka 7 a dalších šest nul v eurech. Při jeho odhadované tržní hodnotě 6,5 milionu eur a pokračujícím kontraktu do roku 2021 se mluví i o jeho rozvázání ze strany BVB.

Omer Toprak (30)

Zkušený stoper přicházející z Leverkusenu nastoupil do základní sestavy v loňské bundesligové sezóně pouze jednou. I proto strávil letošní sezónu na hostování ve Werderu Brémy. Návrat do Dortmundu se zdá být v tuto chvíli nereálný, protože na pozici stopera jsou k dispozici Hummels, Zagadou, Akanji, mladý Ballerdi a případně i Piszczek.

Záležet tak bude především na tom, zdali se Werder dokáže udržet mezi bundesligovou elitou. Pokud by se mu to povedlo, musí Brémy na Topraka podle Sport Bildu uplatnit opci, která by Dortmundu přinesla společně s poplatkem za hostování dohromady 6 milionů eur.

Marius Wolf (24)

Spolu s hostováním získala Hertha na Wolfa jeho příchodem i opci na jeho koupi ve výši 20 milionů eur. Svými výkony ale zatím příliš nevyčnívá z průměru berlínského celku a i vzhledem k měnícím se poměrům na přestupních trzích kvůli pandemii koronaviru se nedá předpokládat, že by byla opce uplatněna. Přes konkurenci v Dortmundu se po případném návratu bude prosazovat jen těžko.

Jeremy Toljan (25)

V dresu Sassuola má za sebou úspěšnou sezónu. V základní sestavě nastoupil pravý bek hned ve 21 případech a má na svém kontě dokonce dvě branky a jednu asistenci. Právě díky tomu si ho mělo údajně vyhlédnout římské AS a chce v létě s Borussií jednat o jeho přestupu.

Sport Bild dodává, že budoucnost v barvách BVB nemají jistou ani další tři hráči vracející se po sezóně z hostování: Felix Passlack (21, Fortuna Sittard), Sergio Gómez (19, SD Huesca), Dzenis Burnič (21, Dynamo Drážďany)

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.