Pamatujete si všechny Čechy nastupující za BVB?

V dlouhé historii westfálského klubu, jehož vznik se datuje až k roku 1909, zanechali českou stopu pouze tři čeští hráči. V posledních týdnech se živě spekuluje o možném příchodu mladého sparťanského ofenzivního hráče Adama Hložka. A proto je nyní nejlepší čas si připomenout, kteří majitelé pasu s dvouocasým lvem se nejvíce zapsali do historie BVB.

Patrik Berger

Do Dortmundu přicházel v roce 1995 ze Slavie. Pokud bychom vzali v potaz dnešní kurz, zaplatilo za něj BVB tehdy přibližně 24 milionů korun. Hned na úvod získal první trofej, když jeho tým dokázal v německém superpoháru porazit 1:0 Mönchengladbach. Berger už tehdy odehrál celých 90 minut.

Sezóna se mu nadmíru povedla. Ve žlutočerných barvách si připsal 26 startů, nastřílel v nich čtyři branky a u pěti asistoval. Na konci ročníku spolu se svými spoluhráči zvedl nad hlavu Meisterschale, následovalo úspěšné Euro 96 v Anglii a přestup do Liverpoolu, kde jeho hvězda ještě více stoupala. Za jednu sezónu ho dokázal Dortmund prodat za čtyřnásobek vynaložených prostředků.

Jan Koller

Na Westfálský stadion už přicházel jako velká posila. Rodák ze Smetanové Lhoty už měl totiž za sebou přestup ze Sparty do Lokerenu, kde dokázal ve třech sezónách 34 branek. Díky jeho produktivitě si ho vyhlédl Andrelecht, v jehož dresu během dvou ročníků přidal dalších 42 přesných zásahů. Za českého reprezentačního kanonýra tak putovalo do kasy belgického mistra velmi slušných 10,5 milionu eur.

Ve žlutočerném dresu strávil pět sezón a stal se součástí úspěšné éry, jejíž vrcholem byl mistrovský titul a finále poháru UEFA hned po jeho příchodu do Dortmundu. Dohromady nastoupil ke 138 duelům, v nichž si připsal 59 branek a hned 25 asistencí. Po konci smlouvy v BVB se přesunul zadarmo do Monaca.

Tomáš Rosický

Dodnes patří českému štírkovi prvenství. Z české ligy dodnes nepřestoupil nikdo za vyšší částku. Za tehdy dvacetiletého talentovaného záložníka neváhala Borussia v zimní přestupovém období zaplatit přes půl miliardy korun. Na jaře odehrál Rosický v 15 zápasech 1240 minut.

Hned v první kompletní sezóně ale malý Mozart získal s BVB titul a stal se miláčkem tribun. Dokazuje to i nedávné video na YouTube kanálu BVB a komentáře pod ním. V Dortmundu strávil dohromady šest sezón, fanoušky rozjásal 20 brankami a dalších 32 jich připravil pro své spoluhráče. V červenci 2006 přestoupil za 10 milionů eur do londýnského Arsenalu.

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.