Rozkvět Meuniera v nové formaci: proč je pro něj důležitá čtyřčlenná obrana?

Proč se Thomasovi v úvodních zápasech nedaří? Jaký je hlavní problém jeho špatných výkonů? Úplným základem je, si položit jednoduchou otázku: V čem Meunier vyniká? Dle jeho fyzických dispozicí můžeme říct, že síla a schopnost vyhrávat vzdušné souboje budou jeho největšími přednostmi.

Poté, co ho uvidíte hrát, si můžete všimnout, že má často vysoký počet sprintů za zápas, tudíž vytrvalost je taky na seznamu jeho silných stránek. Vzhledem ke své síle a výšce je schopný zahrát na více defenzivních pozicích. Nejlepší je na klasickém halfbekovi, ale uhrál by i krajního stopera v rozestavení 3-4-3.

Co jsou ale naopak jeho slabiny? Jeho největším mínusem je stoprocentně rychlost. Dále rozhodně není hráčem do nějaké složitější kombinace a rozhodně neumí čarovat s míčem jako na opačné straně hřiště Portugalec Guerreiro nebo jeho předchůdce Hakimi. Z tohoto jde tedy jasně vyčíst, že wingbeka, na kterém nastupoval vždy až na včerejší domácí Revierderby, hrát opravdu nemůže.

Wingbek je totiž něco mezi krajním záložníkem a krajním obráncem. Na tuto pozici potřebujete skvělou rychlost, vytrvalost a vzhledem k systému hry Borussie, kdy se snaží držet míč, musíte umět hrát kombinačně na jeden dotek. Jediné, co Meunier splňuje, je ta vytrvalost. I přes jeho nedostatky, ho ale trenér Lucien Favre na post křídelního obránce nasazoval. Pravidelně patřil mezi nejhorší hráče na hřišti.

Proti Laziu měl pouze 70% úspěšnost přihrávek. Ono se to nezdá až tak strašné, ale většina jeho přihrávek mířila na jednoho ze stoperů, takže víceméně kdykoliv, kdy nahrál dopředu, z jeho chyby těžili domácí. V úvodním klání Ligy Mistrů dokonce zaznamenal 27 ztrát míčů. Tzn. že téměř každé tři minuty pokazil nahrávku nebo se mu nepovedla klička. Jeho otřesných výkonů na této pozici si všimlo i vedení klubu.

Favre se tedy rozhodl proti Gelsenkirchenu (konečně) změnit formaci na rozestavení se čtyřčlennou obranou. A světe div se, Meunier nehrál vůbec špatně. Nebyl daleko od svého premiérového gólu, defenzivně podal velmi stabilní výkon. Vyhrál dva souboje a přesnost přihrávek se zvedla téměř o 20 %. Také ztráty míčů dost zmizely. Míč ztratil sedmkrát, což je oproti předchozímu zápasu s Laziem (27) opravdu skvělé číslo. Jak kdybych na začátku roku nepsal, že Meunier bude skvělý na krajním bekovi ve čtyřčlenné obraně. Na serveru SofaScore si Belgičan vysloužil hodnocení 7,7 a lepší než on byla pouze trojice jeho kolegů z obrany. Stejné hodnocení také obdržel Erling Haaland.

Doufejme tedy, že švýcarského lodivoda nenapadne opět cpát Meuniera do formace 3-4-3 na kraj hřiště.

Komentáře (2)

  1. Včera to bylo jasně vidět. Potřebuje hrát ve čtyřčlenné obraně hlavně kvůli té kreativitě, kterou zmiňuješ. Díky tomu, že hrajeme 4-2-3-1 se do prostor nad ním stahuje Brandt a může kombinovat se Sanchem. Do defenzivy si to tak nějak ubránil i v té 3-4-3, nebo 3-5-2 nebo 3-4-1-2, nebo co to vůbec hrajeme :D. Ale ty chyby pramenily z toho, že musel vyvážet balon, případně jinak rozehrávat. A to mu bohužel tolik nejde. Když na sobě nemá to břemeno nutnosti útočit, je znatelně lepší.

  2. Nevím, jestli to tak vypadá i na hřišti, ale v Belgii na livesportu je vždy napsaný jako halfbek…nechápu, jak tam s ním můžou být spokojení

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.