Taktická analýza všech hráčů BVB, aneb kde to drhne a koho přivést?

V tomto článku budu analyzovat všechny hráče seniorského týmu. Z toho odvodím, jaké posty je potřeba co nejdřív zlepšit a kdo by mohl být tou ideální záplatou na daný post.

BRANKÁŘI

Roman Bürki: Švýcarský gólman slouží na Signal Iduna Parku již šestou sezónu. Jeho velmi silnou stránkou jsou určitě reflexy a držení pozice. Největší slabinou je určitě rozehrávka. Bürki dokáže během jednoho zápasu vytáhnout několik fantastických zákroků, ale také dvakrát šíleně rozehrát. To je tedy hlavní důvod, proč odkopy od branky rozehráváme na krátko. Já osobně bych post jedničky rozhodně neměnil. Roman nedávno oslavil třicáté narozeniny, takže je v nejlepším věku. Za dva roky by to už ale chtělo zakomponovat někoho mladšího.

Marwin Hitz: Taktéž Švýcar, který působí v dresu BVB třetím rokem. Ve 33 letech je to jasná volba na dvojku. Svá nejlepší léta prožil v Augsburgu a teď „dohrává“ kariéru u nás jako náhradník. Tento zkušený brankář mi připadal docela všestranný. V ničem nijak zvlášť nevynikal, ale naopak neměl výraznou slabinu. Na dvojku je podle mě super.

Luca Unbehaun: Teprve devatenáctiletý Němec byl připsán na soupisku A-mužstva až letos. Tento mladík zatím nabírá zkušenosti v dospělém fotbale v rezervním mužstvu. Dle německých médií se ale jedná o velký talent a do budoucna to může být veledůležitá postava v Dortmundu.

LEVÍ OBRÁNCI

Raphaël Guerreiro: Za měsíc bude Guerreirovi 27 let. To je pro hráče v poli ideální fotbalový věk. Portugalec už nasbíral spoustu zkušeností v dresu BVB nebo pod Fernandem Santosem v portugalské reprezentaci, se kterou vyhrál EURO v roce 2016. Rapha ale rozhodně není typický levý obránce. Je spíše krajní záložník nebo středopolař. Nyní ale podává skvělé výkony i na klasickém bekovi, takže se asi nikam stěhovat nebude. Každý si všimne, že portugalský univerzál je famózní s míčem na noze, dokáže se skvěle zapojovat do kombinace a často se pohybuje ve středu hřiště. Slabým místem je určitě fyzická síla, držení pozice v obranné fázi a trochu pokulhává rychlost. Pokud tedy hraje Guerreiro na bekovi, musí hrát nějaký záložník, který je schopný ho zastoupit (Delaney, Can).

Felix Passlack: Reprezentant německé U-21 se přesunul z pravého záložníka na post levého beka. Bylo to způsobeno absencí Nica Schulze a Marcela Schmelzera. Mně osobně Felix jako náhradník rozhodně přesvědčil. Stále má pouze 22 let, takže z něj může být v budoucnu i jasný hráč základní jedenáctky. Je velmi rychlý a nevypustí jediný souboj. Velmi rád podporuje ofenzívu, ale je schopný docela dobře bránit. Jako náhradník na levého beka je za mě super.

Nico Schulz: Donedávna ještě německý reprezentant měl být hned po jeho příchodu jasnou volbou na levého beka. Přišel za 25 milionů (stejně jako Brandt a Hazard), ale absolutně nepřesvědčil. Ukázalo se, že Nico je hráč do týmu, kde se nehraje na držení míče, ale do týmu, který po něm bude chtít pouze jedno – 90 minut ve sprintu běhat. U Nica je problém, že není přesvědčivý při bránění, často kazí rozehrávku a jediné, na co se můžeme spolehnout je jeho skvělá rychlost. V přípravě to byl snad nejhorší hráč z celého týmu a do kapsy ho teď strčil Felix Passlack. Mylím, že bychom se měli snažit Nica co nejrychleji prodat, dokud má ještě nějakou cenu.

Marcel Schmelzer: Injury backup – takto bych asi popsal roli Marcela Schmelzera v týmu. Pokud se nám zraní všichni leví obránci, nastoupí on. Marcel už má svůj věk, takže ztratil rychlost a do obrany to taky není žádná sláva. Pořád je ale důležitým členem v kabině. Osobně si myslím, že po sezóně si bude hledat nový klub.

PRAVÍ OBRÁNCI

Thomas Meunier: Od něj jsem neočekával žádné zázraky. Přišel zdarma, má 29 let. Jelikož jsme ze začátku sezóny hráli rozestavení 3-4-3 nebo 3-5-2, čekal jsem jeho zařazení na krajního stopera. Bohužel hrál ale wingbeka, kde byl naprosto příšerný. Belgičan je silný v osobních soubojích a je poměrně solidní v defenzivní činnosti. Na druhou stranu, jeho rozehrávka většinou způsobí pomalu infarktové stavy u fanoušků i u realizačního týmu. Další jeho slabinou je určitě rychlost. Celkově mi připadá trochu mimo dění a není schopný se dostat na potřebnou úroveň. Pro mě je místo pravého beka rozhodně nejslabší v základní sestavě a rozhodně volám po změně za někoho mladšího a perspektivnějšího.

Mateu Jaume Morey Bauzá: Tento mladík toho zatím moc nenahrál. Loni zastupoval Achrafa Hakimiho v pár zápasech a letos se na hřiště podíval pouze ve dvou zápasech. Vzhledem k tomu, že na pravém bekovi máme už pouze Meuniera, mě to trochu zklamalo. Morey má teprve 20 let, je extrémně rychlý a útok podpoří několikanásobně lépe než jeho zkušenější kolega. Určitě musí zapracovat na defenzivní činnosti, ale do budoucna v něm vidím velký potenciál a už teď bych ho viděl v sestavě daleko radši než Meuniera.

STŘEDNÍ OBRÁNCI

Mats Hummels: Po návratu z Bayernu pozvedl naši obranu na vyšší level. Sice mu chybí rychlost, ale tu jednoznačně vynahradí svými zkušenostmi. Mats je světoznámý také díky své fantastické rozehrávce a schopnosti skórovat. Letos je zatím druhým nejlepším střelcem výběru Luciena Favreho. Je jasné, že zanedlouho budeme muset pořídit nějakou náhradu, ale nyní je post stopera neohrožený.

Dan-Axel Zagadou: Tento mladý Francouz má skvělou rozehrávku, výborně zvládá situace pod tlakem a hlavně, jeho síla je neuvěřitelná. Největší nevýhodou jsou častá dlouhodobá zranění. K dispozici máme většinou pouze dva stopery a předělaného pravého beka Piszczeka. Já osobně doufám, že Danovi vydrží zdraví, protože je to obrovský talent a jednou může být i náhradou právě za Hummelse.

Manuel Akanji: Manu byl minulou sezónu často kritizován. Nutno podotknout, že naprosto oprávněně. Švýcarský stoper měl otřesný ročník. Nyní se ale jeho výkony neskutečně zlepšily. Nedělá takové chyby v rozehrávce a díky nadprůměrné rychlosti doplňuje zkušenějšího Hummelse. Osobně jsem 24letého obránce odepisoval, ale každým zápasem se mi líbí víc a víc. Jemu asi prospěl přechod na čtyři obránce nejvíc. Pokud si udrží formu i do budoucna, máme vystaráno. Akanji se Zagadouem mají opravdu velký potenciál.

Lukasz Piszczek: 35letý veterán hájí barvy BVB již jedenáctým rokem. Rozhodl se také vzdát pozice vice-kapitána a po sezóně pověsí kopačky na hřebík. V tomto ročníku už bude pouze záplatou, když se někdo zraní. I tak by mohl sehrát dost důležitou roli v cestě za vysněným titulem. Vzhledem k tomu, že naše možnosti na střed obrany jsou opravdu omezené, můžeme čekat, že se proti soupeřům z dolního patra tabulky může objevit i v základu. Je jasné, že pokud v létě nepřijde náhrada, tak budeme mít na postu středního obránce velmi omezené možnosti.

DEFENZIVNÍ ZÁLOŽNÍCI

Axel Witsel: Belgický středopolař přestoupil do Dortmundu v roce 2018 z Čínského TJ Quanjian za 20 milionů €. V té době jsem si říkal, že dát za hráče na pokraji nejlepšího věku, který hrál v neatraktivní čínské Superlize, tolik peněz se nemůže vyplatit. Naštěstí se to vyplatilo, a to pořádně. Axel ohromil fanoušky die Schwarzgelben a podával fantastické výkony. Patřil mezi nejúspěšnější nahravače jak v Bundeslize, tak i v Lize Mistrů. Čas ale bohužel nezastavíte a Axel už rozhodně není ten neúnavný záložník, který k nám přišel. Letos hodně zpomaluje hru a jeho rychlost šla samozřejmě rapidně dolů. Stále mi ale přijde defenzivně velmi jistý, a tak jeho budoucnost vidím na stoperovi. Proti Bruggám na oné pozici nastoupil a předvedl velmi solidní výkon. Podle mě je čas, ho pomalu na post stopera přesouvat, jelikož Piszczek končí kariéru teď a Hummels také není nejmladší. Rozhodně bych se ho ale nezbavoval, pořád může být pro tým extrémně důležitý.

Thomas Delaney: Dánský defenzivní štít měl skvělý začátek v žlutočerném dresu. Přišel ve stejný rok jako Witsel za stejnou částku. Delaneymu je teď 29 let. To znamená, že ještě tak dva roky bude ve svém nejlepším věku. V minulé sezóně byl bohužel často zraněný, a když nastoupil, nepůsobil přesvědčivě. Letos ale naskočil do zápasů velmi dobře. Defenzivně je naprosto fantastický, je neúnavný a hodně silný. Pokulhává to ale v rozehráce. V současném systému Luciena Favreho se moc nevytahuje a během chvil, kdy držíme míč, se zatahuje až k postu levého beka, aby zastoupil Raphu Guerreira. Ten má tím pádem daleko větší prostor k ofenzivní činnosti, která mu jde náramně.

Mahmoud Dahoud: Německý kreativní záložník, narozený v syrském Amude, nikdy nepatřil mezi členy základní jedenáctky. V našem dresu působí již čtvrtou sezónu a je mi ho trochu líto. Je pravda, že v minulosti nepodával zas tak dobré výkony, ale jeho absence v základní sestavě měla jiný důvod. Obrovská konkurence na tomto postu. V minulosti zde působil Gonzalo Castro, Julian Weigl, někdy byl stažený na střeďáka i Götze. Pro Dahouda tak nezbývalo místo. Naštěstí ale zabojoval o flek a nyní je pro mě jasnou jedničkou na kreativního záložníka ve dvojici defenzivních halvů. Mimo jiné také naběhá často nejvíce kilometrů na hřišti a má i slušnou střelu. Nejvíc ale člověka na srdci zahřeje jeho práce s míčem. Ať už to jsou na milimetr přesné přihrávky, či driblink mezi protivníky připomínající slalom mezi kužely. Dahoud to ale opět nebude mít vůbec jednoduché, jelikož kreativní část stažené zálohy může hrát Witsel a mladík Bellingham.

Emre Can: Když jsem se dozvěděl, že k nám přichází Emre Can, po půl roce bez fotbalu v Juventusu, jsem byl hodně skeptický. Na postu šestky jsme měli kvalitní fotbalisty v čele s Witselem a Delaneym. Naskočit ale mohli i Dahoud s Weiglem. Proč tedy kupovat hráče, který půl sezóny skoro nehrál. Emre mě ale přesvědčil během prvních zápasů, že 25 milionů € jsme rozhodně investovali dobře. Rodák z Frankfurtu nevypustí jediný souboj, nebojí se jít 1 na 1 a jeho obranné zákroky, to je nádhera. Typově je velmi podobný Delaneymu. Rozehrávka má své mouchy, ale ve dvojici s Dahoudem to je naprosto dokonalé.

Jude Bellingham: 17letý Angličan ihned zapadl do systému Borussie a zatím mi připadá nejkomplexnější z naší zálohy. Jde vidět, že cenovku 25 milionů €, zatím splácí do posledního centu. Jude jde do každého souboje, má skvělý přehled, nebojí se jít do zakončení a hlavně je famózní driblér. Nevidím na něm zatím žádnou výraznější slabinu a jsem si jist, že v budoucnu bude patřit k těm nejlepším fotbalistům světa. Já osobně doufám, že bude ještě dlouho působit v našem dresu.

Tobias Raschl: Od patnácti let patří do naší žlutočerné rodiny. V přípravě na tuto sezónu se mi hodně líbil. Ukázal velkou dravost, slušnou rychlost, parádní driblink a také skvěle bránil. Bohužel je ale na jeho postu obrovská konkurence a osobně to nevidím, že by se dostal mezi využívané hráče A-týmu. Tedy alespoň ne v nejbližší době.

OFENZIVNÍ ZÁLOŽNÍCI

Julian Brandt: Německý reprezentant v Dortmundu sice nijak nezáří, ale podává určitě dost solidní výkony. Já osobně ho vnímám jako jasnou desítku. Největšími přednostmi jsou určitě práce s míčem a přehled o hře. V nouzi by zahrál i osmičku, kde nastupuje Dahoud, ale bylo by to mrhání jeho možným přínosem pro ofenzívu. Blonďák s devatenáctkou na zádech přišel za 25 milionů € z konkurenčního Leverkusenu. Tam měl grandiózní druhou polovinu sezóny, a to z jednoho prostého důvodu. Konečně někdo pochopil, že není křídelník, ale ofenzivní záložník. Bohužel ho ale trenér Favre na křídlo poměrně často staví. Tam ale nemůže vynikat. Není to žádný rychlík, který to dokáže vzít na sebe. Julian se hodně rád zapojuje do narážeček. Ve středu má pro to ideální místo. Kolem něj jsou všichni hráči a on si vybere toho nejlíp postaveného. Na křídle ale máte většinou jednu, maximálně dvě možnosti, kam nahrát, tudíž místo pro nějakou rychlou kombinaci hledáte těžko. Já osobně si myslím, že když bude Brandt nastupovat pod Hålandem, přijdou skvělé výkony, nějaké kanadské body a celkově daleko více střeleckých příležitostí každý zápas.

Marco Reus: Kapitán, hrající ikona klubu. I takto se dá popsat německý ofenzivní záložník s jedenáctkou na zádech. I když hraje stejný post jak výše zmiňovaný Brandt, je naprosto jiným typem hráče. Reus je přímočarý, má fantastickou střelu a skvělou kopací techniku. I proto si myslím, že by nebyl problém, kdyby nastupoval z levého křídla. Stahoval by se více do středu a levou stranu by přenechal Guerreirovi. Sice už nemá bůhvíjakou rychlost, ale pořád může být z pozice levého křídla stahujícího se do středu velmi platný. Také mě těší, že se často stahuje pro balóny a zapojuje se do defenzivní práce. Jeho největším mínusem jsou stoprocentně zranění. Minulou sezónu z půlky promarodil. Také už má svůj věk, a i když to je kapitán, nemá podle mě velký smysl hrát jeho na 10 a některé hráče pak odsunout mimo post. Myslím, že je na čase využít jeho schopnosti zahrát na více postech.

Reinier Jesus: Pro mě osobně absolutně nesmyslný příchod. Reinier není klasická desítka, devítka ani křídlo. U nás zatím nedostal moc prostoru a nedivil bych se, kdyby Real jeho hostování po této sezoně ukončil. Pro všechny tři strany to zatím vypadá na nevýhodný deal. Reinier si nezahraje na své pozici a přes hráče jako Sancho, Brandt, Reyna, Reus, Hazard či Håland si rozhodně moc nekopne. Mně je ten kluk sympatický, sledoval jsem ho v Brazílii, ale na Dortmund zatím nemá. Často mi přijde hlavou mimo zápas. Trenér ho tam nasadí na 20 minut a já ho vidím u balónu tak jednou.

KŘÍDELNÍCI

Jadon Sancho: Hodně se spekulovalo o odchodu anglického supertalenta zpět do Albionu. Velká část lidí brala jeho přestup k Rudým ďáblům jako hotobou věc. Vedení klubu ale nakonec oznámilo, že šikovný křídelník prodloužil o další rok s vestfálským celkem. Po minulých sezónach je ale zatím hodně za očekáváním. Nevychází mu kličky, není v koncovce útočných akcí a někdy to vypadá, že ho fotbal moc nebaví. Naštěstí se na reprezentačním srazu jednou gólově prosadil a jednu branku také připravil. Doufejme, že se opět dostane do své staré formy. Jeho největší schopností je rozhodně práce s míčem. Jemu prostě míč nevezmete. Někdy to až připadá, že ho má na kopačku přilepený Herkulesem. Sancho v minulých ročnících ukazoval také velmi dobrou produktivitu. Loni si připsal ve všech soutěžích 20 branek a 20 asistencí. Osobně u něj nevidím nějakou výraznější slabinu. Má vše, co moderní křídelník potřebuje: dynamiku, driblink, zakončení, přihrávku a tah na branku.

Thorgan Hazard: Začátek angažmá Thorganovi moc nevycházel. Nedával moc gólů a někdy podával dost průměrné výkony. Po pár zápasech se to ale zlomilo a Toto začal být velmi produktivním hráčem. Každý dokáže ocenit jeho techniku, kopací techniku, ale co mě na něm zaujalo nejvíc, je rozhodně jeho práce do defenzívy. Belgičana s číslem 10 často vidíme staženého až mezi obránci. Za zápas naběhá hodně kilometrů a přijde mi, že jeho důležitost pro tým je někdy hodně přehlížena. Méně známý z bratrů Hazardů nyní zažívá rozhodně lepší část kariéry, než jeho starší bratr Eden, působící v Bílém baletu. Křídelník je na začátku nejlepších let, takže od něj očekávám skvělé výkony i nadále.

Giovanni Reyna:Americký sen“ – takto ho v rozhovoru popsal jeho spoluhráč Erling Håland. Giovi loni trochu chyběla produktivita, ale na druhou stranu, co chcete od 17letého kluka. Tuto sezónu ale začal skvěle a má na kontě nejvíc ligových asistencí v týmu (4) a také je nejmladším hráčem, který dokázal připravit tři góly v zápase Bundesligy. Rodák z anglického Durhamu má jednu obrovskou výhodu. Podobně jako Reus je hodně všestranný. Nejlépe zahraje na křídle zleva, ale velmi solidní výkon podá i na postu desítky nebo z druhé strany hřiště. Na svůj věk je docela fyzicky vyspělý a často ho vidíme chodit do soubojů s vyvinutějšími stopery. Ukázal také skvělý přehled o hře, práci s míčem a rychlost. Trochu mu chybí kvalita v zakončení, ale tu časem určitě nabere. Největším problémem je zatím nekonzistentnost jeho výkonů. Dokáže mít tři fantastické zápasy a další dva ho na hřišti vidíte jen vzácně. I to by se ale mělo časem zlepšit. Celkově jde o velmi talentovaného hráče, který může Dortmundu dlouhodobě hodně pomoct.

ÚTOČNÍCI:

Erling Braut Håland: Myslím, že tohoto hráče není třeba nějak moc představovat. Popsal bych ho asi tak, že rekord, na který si ukáže, hned překoná. Pro mě je tento Nor prototypem komplexního útočníka. Patří mezi nejrychlejší hráče planety, je vysoký, má obrovskou sílu a málokdy jeho střelu dokážou gólmani zlikvidovat. Erling je známý tím, že se do poslední minuty nevzdá. Když je potřeba, stáhne se pomalu až do našeho vápna pomoci obraně. Automaticky napadá rozehrávku soupeře už u jejich pokutového území. Největším plusem je, že se na něj opravdu můžeme spolehnout. Dost často je to právě on, kdo rozhodne o osudu utkání v náš prospěch. Pořád je tu ale místo pro zlepšení. Dělá mu problém práce s míčem a nahrávky na delší vzdálenost. To ale naštěstí tolik nevyužije. Snaží se využít svých největších předností a dokáže jimi zakrýt slabiny. Nesnaží se vymýšlet složité nahrávky přes tři hráče, nevymýšlí pokaždé jiný způsob, jak obejít protihráče apod. Hraje to jednoduše a to mu vyhovuje. Na parádičky a kreativitu tu máme jiné hráče. Můžeme být opravdu rádi, že se rozhodl podepsat u nás.

Youssoufa Moukoko: Teprve 16letý útočník narozený v Kamerunu už přepsal několik rekordů v juniorském fotbale. V zápase proti Herthě může překonat už i jeden seniorský. Pokud nastoupí, bude nejmladším hráčem, který kdy nastoupil do zápasu v Bundeslize (bude mu 16 let a 1 den). Youssoufa je úplně jiným útočníkem než Håland. Jeho práce s míčem je skvělá. V dospělém fotbale ale určitě nebude využívat své fyzické stavby. Trochu mi připomíná Kyliana Mbappého z PSG. Nesmírně rychlý klinický zakončovatel se skvělou technikou. Nemůžu se dočkat jeho prvních minut v áčku.

KDE TEDY MÁME MEZERY?

Tuto zimu bude určitě na místě řešit jeden problém. Potřebujeme druhého útočníka. Moukoko je sice obrovský talent, ale nemůžeme na něj spoléhat v klíčových zápasech, když půjde do tuhého. Nejslabší jsme určitě na pravém kraji obrany, kde bude určitě na místě nejpozději v létě někoho přivést. Jako třetí bych řešil šířku kádru v ofenzívě. V současnosti mají na seniorský tým tři křídelníci (Sancho, Hazard, Reyna), dvě desítky (Brandt, Reus) a Håland. Uvidíme jak se předvede Moukoko. Tzn., že do ofenzívy máme na čtyři místa pouze šest kvalitních hráčů v týmu. Já osobně bych přivedl i nějakého křídelníka do rotace, protože program letošní sezóny je opravdu nabitý. V blízké budoucnosti také budeme muset řešit nákup nového stopera, popř. i nového gólmana, ale na to je nyní ještě určitě čas.

KDO BY MOHL TYTO MEZERY ZAPLNIT?

ŽOLÍK NA HROT

Arkadiusz Milik

Na veřejnost prosákly informace, že nebudeme mít moc peněz na útratu v zimě. U tohoto Poláka to ale moc nevadí. Milikovi v Neapoli končí po sezóně smlouva, tudíž se ho v zimě rádi zbaví i za „drobné“. Šestadvacetiletý sniper se rozhádal s vedením italského celku, tudíž byl vyřazen ze soupisky pro letošní sezónu Serie A. Je tedy více než velmi pravděpodobné, že v zimě změní své působiště. Proč ne zrovna Dortmund? Přinesl by zkušenosti týmu, rozhodně by neměl méně herního času než v Neapoli, hrál by Ligu Mistrů a určitě by mohl pomoct týmu k zisku Meisterschale. Jeho hodnota je sice 27 mil. € (dle serveru Transfermarkt), ale vzhledem k výše popsaným okolnostem, by ho Neapol pustila i pod 10 milionů €. Milik je stále poměrně mladý, takže podle mě by byl naprosto ideálním nákupem. Má skvělou kopací techniku, umí zachovat klid při zakončení, a co mě osobně překvapilo, s míčem na noze dokáže vykouzlit docela slušné parády.

Divock Origi

Určitě si pamatujete na jeho vítězný gól na Anfieldu proti Barceloně. V té době to byl nejlepší žolík na světě. Teď ale pod Jürgenem Kloppem dostává minimum prostoru (neodehrál ani minutu v Premier League) a určitě bude zvažovat odchod. Já bych to viděl na hostování s možnou opcí, protože tento Belgičan by určitě nebyl tak levný jako Milik. Jeho hondota je nyní 16 mil. € a smlouva mu končí až v červnu 2024. Liverpool tedy nebude nijak nucen Divocka prodat hluboko pod cenou. Myslím, že reálná varianta by mohla být půlroční hostování a 15 milionů opce. S Bundesligou má zkušenosti, když byl na ročním hostování ve Wolfsburgu, kde patřil mezi hvězdy týmu. Pokud by tedy nevyšel polský kanonýr, určitě bych šel do Origiho. Lepší žolík za takové peníze se jen těžko hledá.

PRAVÝ BEK

Elseid Hysaj

Ano, vím, že tento Albánec rozhodně není nějaký špičkový obránce. Co by ale mohl přinést týmu? Je mu pouze 26 let, umí hrát dopředu i dozadu a navíc mu v létě končí smlouva. Dále by přinesl nějaký boj o post pravého beka, protože Meunier nyní (bohužel) nemá v týmu konkurenci. Troufnu si říct, že Elseid je dost kvalitní hráč a způsobenou přetahovanou o post pravého beka by se i zlepšili výkony obou dvou hráčů. Navíc bychom ho mohli přivést zdarma, pokud počkáme do léta. Jeho největší nevýhodou je určitě rychlost, tak jak u Meuniera. Defenzivně určitě kvalit Belgičana nedosahuje, ale dopředu je to jiné kafe. Albánský krajní bek je prostě komplexnější než právě Thomas Meunier. Rozhodně to ale není jediné řešení tohoto problému

Denzel Dumfries

24letý Nizozemec je už v takto mladém věku kapitánem PSV Eindhoven. K přestupu by také mohl pomoci bývalý žlutočerný legionář Mario Götze. Denzel je mladý, velmi rychlý a silný jak tank. Dokáže být produktivní a v defenzívě je velmi stabilní. Jeho hodnota je nyní 15 mil. €, což není žádná převratná částka. Pokud by se PSV neprobojovalo do vyřazovacích bojů Evropské Ligy, mohl by být přesun do Dortmundu ještě reálnější. Bohužel jsem zatím nikde neviděl, že bychom se o něj zajímali. Pro mě je to ale asi nejlepší hráč, kterého můžeme pořídit do 20 milionů na tento post.

Max Aarons

Odchovanec Norwiche by byl stoprocentně nejdražší možností z těchto tří hráčů. Má pouze 20 let a už přesáhl dvacetimilionovou hranici, co se hodnoty týče. Jediné, co může jeho cenu trochu snížit je, že hraje druhou anglickou ligu. Jak ale víme, anglické týmy si za Angličany, ještě k tomu své odchovance, řeknou pořádnou pálku peněz, takže se tento přestup jeví hodně nepravděpodobně.

KŘÍDELNÍK

Memphis Depay

Myslím, že téměř každý fanoušek Dortmundu, by si přál, ho vidět v našem dresu. Nizozemcovi končí smlouva a i on sám naznačil, že nehodlá s francouzským Lyonem prodloužit. Z toho je tedy jasné, že ho budou chtít v zimě prodat za jakoukoliv částku, aby z něj alespoň něco měli. Další aspekt, co sníží jeho cenu, je absence francouzského celku v evropských pohárech. Velký zájem o něj jevila Barcelona, ale u ní v současné době nevíte. Všude jsou informace, že Barcelona je v mínusu 300 milionů € a hráči nechtějí přistoupit na snížení platů. Kdo ví, jestli se tam najdou nějaké peníze na příchod Depaye. Myslím tedy, že příchod rychlonohého univerzála rozhodně není nereálný. Jeho cena by se pohybovala v jednotkách milionů €. Tým by určitě pozvedl. Je fantastický s míčem na noze, skvěle zakončuje, má výbornou kopací technikou a ještě k tomu zahraje opravdu kdekoliv v útoku. Pokud by se tedy Sancho rozhodl odejít po této sezóně, měly bychom náhradu už v klubu.

Dominik Szoboszlai

O Maďarského kouzelníka se zajímá řada evropských velkoklubů. Největším favoritem na jeho zisk je londýnský Arsenal. Pokud by nám ale nevyšel příchod Memphise Depaye, mohli bychom se poohlédnout opět do Salzburgu. Expert na přímé kopy má ve smlouvě výkupní klauzuli v hodnotě 25 milionů € a Salzburg by prý byl ochotný přistoupit i na splátky (cca po 8 milionech). Szoboszlai zahraje řadu pozic. Jesse Marsch ho často využívá na levém záložníkovi nebo na ofenzivní osmičce. Jeho přestupu k nám by mohl také pomoci jeho velký kamarád Erling Håland. Dominik má fantastický přehled o hře, skvělou kopací techniku a rozhodně to není žádné tintítko. 186 cm vysoký univerzál by mohl být do budoucna náhradou za Marca Reuse. I tak bych ale upřednostňoval Depaye.

KDO V BUDOUCNU MŮŽE NAHRADIT HUMMELSE?

Martin Hinteregger

Stoper Frankfurtu je v posledních sezónách řazen mezi nejlepší obránce ligy. Herním stylem dost připomíná Hummelse za mlada. Není to žádný rychlík, ale kopací technika je jak z jiného světa. Rakouský zadák by určitě dokázal obranu řídit a jako bonus je hodně gólový. Sice už není úplně nejmladší, ale také bude hodně levný, takže by určitě měl být mezi našimi přestupovými cíli. Jeho cena by se měla pohybovat okolo 20 mil. €.

Lukas Klostermann

Německý reprezentant nyní hájí barvy konkurenčního Lipska. To ale neznamená, že by jednou nemohl oblékat dres Borussie Dortmund. Klostermann není tolik řešený v médii, jelikož hraje vedle francouzského zázraku, Dayota Upamecana. O něj s největší pravděpodobností usilovat nebudeme. Jeho kolega by nám ale mohl také vyztužit obranu. Lukas je navíc schopný zahrát i na pravém beku. Jeho největší předností je určitě rychlost. Každý chce rychlého stopera jak je on. K tomu je přibližně 190 cm vysoký, tudíž silný v hlavičkových soubojích. Nemá vůbec špatnou rozehrávku a dokáže skvěle podpořit i útok. Jeho příchod by ale zasáhl klubovou kasu víc než dříve zmiňovaní hráči. Počítal bych minimálně s 35 miliony €.

BUDOUCÍ BRANKÁŘSKÁ JEDNIČKA?

Matvey Safonov

Je dost pravděpodobné, že vám toto jméno vůbec nic neříká. Ruský gólman nyní chytá v Krasnodaru, který vede mladý, ambiciozní trenér, Murad Musaev. Matvey je společně s Magomedem Shapi Suleymanovem považován za největší talenty tohoto týmu. 21letý gólman je již v takto mladém věku jasnou jedničkou. Má dobrou rozehrávku, skvělý výběr místa a jeho největší předností jsou dlouhé výhozy. Někdy jsem také četl přirovnání k legendárnímu Lvu Jašinovi. Já budu určitě Matveye sledovat. Je ale jasné, že minimálně dva roky se po jedničce nemusíme dívat. Safonov by ale mohl být v budoucnu skvělou náhradou za Romana Bürkiho.

Koho byste rádi viděli v dresu Borussie? Máte na současnou situaci podobný názor jako já nebo se úplně lišíme? Napište do komentářů, kde o tom můžeme podiskutovat.

Komentáře (2)

  1. Tak v podstate súhlasím so všetkým, až na Schmelleho, za mňa už si nový klub hľadať nebude, je ešte v dobrom veku, okolo 32, a kľudne by ešte mohol naskakovať aspoň z lavičky… A k brankárom, toho z Ruska mi príde zbytočné kupovať, ak nám v rezerve chytá Unbehaun, ktorý bude o tie 3-4 roky, keď Bürkimu už bude 34, 23 ročný brankár… navyše brankári chytajú dlhšie, ako útočníci hrajú… Takže do 34-35 môže chytať na úrovni BVB. Pred touto sezónou sme pustili aj nádejného brankára Oelschlägela… ktorý Unbehaunovi do budúcna kľudne mohol robiť dvojku … Ale inak súhlasím v podstate so všetkým…

  2. Mně se Brandt líbí více na 8. Dokážu si ho představit ve středu s defenzivním Delaneym nebo Canem a Reus nad nima

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.