Turnaj ze sportovního hlediska

Propršená noc se ráno proměnila ve slunečný den a ten ve spojení s krásným fotbalovým areálem v Buchlovicích sliboval pohlednou fotbalovou podívanou již druhého ročníku fotbalového turnaje československých fanklubů. Až na příznivce Newcastlu dorazili všichni přihlášení, a tak se krátce po 9. hodině mohlo začít.
Ve skupině A soupeřili fanoušci Barcelony, Dortmundu, Juventusu, Realu Madrid a Tottenhamu. Zápasy se od počátku jevily vyrovnané a až na hladké vítězství 5:0 Bílého baletu nad Juventusem přinesly velmi napínavou zápletku. Náš fanklub vyzval v prvním zápase jediného zástupce italské ligy, Juventus. Zápas to byl vyrovnaný, ale díky větší touze připsat si do tabulky 3 body, jsme se mohli po střele z dálky od Lukáše, kterou do brány doklepl Boris, těšit z prvního úspěchu. Zápas jsme sice vyhráli, ale stálo nás to zranění dvou hráčů, Pavla a Davida (ve skupině pak musel odstoupit ještě Tom), kteří by nám v dalším průběhu turnaje bezesporu pomohli. Druhý zápas jsme sehráli se španělskou Barcelonou. Jak nám štěstí v prvním zápase přálo, tak tady bylo na straně Katalánců – střelu z dálky, která prošla pod nohami 2 obránců, mohl brankář Honza jen stěží chytnout. Nutno říct, že proti Barceloně jsme si nevytvořili žádnou pořádnou šanci a porážka byla zcela zasloužená. Po intenzivní poradě v kabině jsme vstoupili do dalšího zápasu. Utkání se Spurs doprovázelo hodně faulů. Po jednom takovém se k přímému kopu postavil Lukáš a nekompromisně propálil zeď. Druhý gól přidal po krásné týmové akci Peťa. O vyrovnanosti turnaje svědčí fakt, že to byl jediný zápas, ve kterém jsme vedli nebo prohrávali o více než 1 gól. Skóre zůstalo nezměněné, čímž jsme si zajistili účast ve čtvrtfinále. Poslední zápas skupiny jsme sehráli s Realem Madrid. Utkání bylo vyrovnané, ke konci jsme ale využili chybu hráčů v bílém a po situaci 3 na jednoho rozhodl o konečném výsledku 1:0 Ondra. Po tuhých bojích nakonec z prvního místo díky lepšímu skóre v minitabulce postoupil celek podporující tým ze severního Londýna, z druhé příčky se do vyřazovacích bojů dostala domácí Borussia, se stejným počtem 9 bodů rovněž prošla Barcelona a zmíněnou trojici doplnil Real Madrid. Před branami čtvrtfinále tak zůstal Juventus, který si bohužel nedokázal připsat ani bod.
Skupina hraná na druhém hřišti se začala krystalizovat přeci jen o něco dříve. Mezi šesticí týmů (Arsenal, Bayern, Everton, Chelsea, Liverpool, West Ham) se od úvodních duelů prezentovaly kvalitními výkony především londýnské celky hrající v červenobílých a modrých dresech, jimž zdárně sekundoval bavorský gigant. Silnou trojku doplňoval ještě Liverpool a pořadí na prvních čtyřech místech nakonec vypadalo takto: 1. Bayern, 2. Chelsea, 3. Arsenal, 4. Liverpool. Konec turnaje po skupinové fázi tak čekal Everton a West Ham.
I čtvrtfinále potvrdilo velkou vyrovnanost letošního turnaje. Snad jen Bayern, který deklasoval Real Madrid 5:1, si v zápase nejlepší osmičky týmů mohl trochu odpočinout. Dvě čtvrtfinálová klání musely naopak rozhodnout pokutové kopy. V penaltové loterii byli nakonec šťastnější Spurs proti Liverpoolu a Chelsea proti Barceloně. Nás ve čtvrtfinále čekal londýnský Arsenal. V první polovině zápasu to s námi nevypadalo dobře. Arsenal nás přehrával a díky našemu vlastnímu gólu šel do zaslouženého vedení. Zhruba v polovině zápasu se po nádherném protiútoku a přihrávce Kuby prosadil Honza. Ano, ten Honza, který jen stěží mohl chytnout střelu od Barcelonského hráče ještě ve skupině. Odbočím od čtvrtfinále a doplním, že na turnaj jsme měli 2 brankáře, Honzu a Vášu. Po omluvence Honzy z pátečního tréninku dostal přednost právě Váša, který svými skvělými výkony kolegu už do branky nepustil. Zpátky ke čtvrtfinále. Po srovnání se hra vyrovnala, druhou polovinu jsme více tahali za nitky my. Když už se zdálo, že zápas budou muset rozhodnout pokutové kopy, přebral si Martin na polovině hřiště balón, udělal dobrých 20 metrů, obešel 2 obránce a vymetl šibenici, čímž nás poslal do semifinále. Kdyby se vyhlašoval gól turnaje, zřejmě by Martin neměl konkurenci. Po výsledcích čtvrtfinále bylo jasné, že nás čeká jedno německé a jedno anglické semifinále.
Der Klassiker se nesl v duchu tuhého boje. Šance na skórování sice měly oba týmy a hra se přelévala z jedné strany na druhou, nicméně žádný střelec se nenašel a za stavu 0:0 přišly na řadu opět penalty. Ty byli taktéž nesmírně vyrovnané. Až v 8. sérii bylo rozhodnuto, že po loňském nepěkném výsledku můžeme slavit vcelku překvapivý postup do finále. Z druhé části pavouka se přes Tottenham prosadila celý turnaj velmi dobře hrající Chelsea po vítězství 2:0.
Bitva o bronzovou medaili nabídla opět penaltový rozstřel, protože střelný prach navlhl jak hráčům Bayernu, tak Spurs. Mnichované nakonec podruhé podlehli při pokutových kopech a jejich čtvrté místo bylo o to hořčejší, že zůstali jediným týmem turnaje bez porážky v základní hrací době, přesto to ale na kovy nestačilo.
Absolutním vrcholem turnaje se tak stalo finálové klání mezi Dortmundem a Chelsea. Favoritem před duelem byli vzhledem k dosavadním výkonům spíše Blues, ale Schwarz-Gelben do utkání nevstoupili vůbec špatně a hrál se vyrovnaný fotbal. Do vedení jsme nakonec šli my, díky skvělé individuální akci Kuby, ale Chelsea bohužel dokázala bleskově srovnat a další branky už duel nepřinesl. A tak i závěrečný zápas turnaje musela rozhodovat dovednostní disciplína v podobě desítek. Šťastnější tečku měl celodenní turnaj nakonec pro anglické mužstvo, kterému tímto gratulujeme k vítězství. Individuální ceny si nakonec odnesli Matěj Vašíček (nejlepší brankář, Dortmund), Stanislav Šteier (nejlepší střelec, Chelsea) a Jakub Urbánek (nejlepší hráč, Tottenham).
Díky patří samozřejmě všem, kteří si s námi turnaj přijeli užít a budeme se těšit při příštím ročníku.
My osobně také děkujeme všem hráčům, kteří reprezentovali naše barvy. Kromě v textu zmíněných to byli: Dan, Jáchym starší, Jáchym mladší, Marek, Martin, Vojta.
A samozřejmě také klukům, kteří nám po celý turnaj dělali domácí atmosférů: Vlasťa, Ivo, Jarda, Ondra z Ostravy, Ondra z Brna, Roman a ,,Meky“

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.