
Úvahy o částečném návratu diváků
Poslední, kdo zhasínal světla v kancelářích, byli Christian Hockenjos (organizační ředitel) a Matthias Neversnik (ředitel prodeje vstupenek) s jejich zaměstnanci. Během uplynulých týdnů tvrdě pracovali na možném návratu diváků na nejkrásnější stadion na světě. Přemýšleli také, jak vstupenky co nejspravedlivěji prodávat vzhledem ke snížené dostupnosti.
Pro Dortmund je skvělou zprávou, že politici a zdravotnické úřady dali zelenou fanouškům na stadionech. Fotbal tedy bude opět pro ty, pro které se vždy hrál: pro fanoušky. Za normálních okolností je uvolněno 1 383 205 vstupenek na všech 17 domácích zápasů v Bundeslize. Během pandemie ale není normální vůbec nic. Můžeme počítat přibližně s 204 000 do 272 000 účastí na všech domácích zápasech. Stadion by se tedy měl zaplnit od 15 do 20 procent.
Starší fanoušci si možná vzpomenou na legendárního generálního ředitele Waltera Maahse, který označil každou vstupenku špendlíkem. Nyní si Dr. Christian Hockenjos vystačí s tužkou a pravítkem a snaží se najít možnost, jak do ochozů dostat co nejvíce fandů. Musí přitom myslet na pravidla ministerstva zdravotnictví. Tím prvním je, že fanoušci musí mít minimální rozestupy 1,5 metru. Nesmí také zapomínat na další omezující faktor: množství prostoru v pohostinských oblastech mezi stánky. Hockenjos má na starosti vymyslet celý koncept a spolupracovat s úřady.
Jaké požadavky musí být splněny?
Pokyny vypracované DFL („možný návrat návštěvníků stadionu“) používá každý klub ve spolupráci s místními zdravotnickými úřady k sestavení podrobného individuálního konceptu. Řešení klubů se tedy mohou lišit. Na tomto základě, Hockenjos a jeho zaměstnanci v současné době pracují na koncepci domácích her BVB, který bere v úvahu specifické vlastnosti Westfalenstadionu a popisuje všechna pravidla od cesty na stadion, po odchod ze svatostánku, kterou musí předložit zdravotnímu úřadu v Dortmundu. Ministerstvo zdravotnictví má v současné době jasný a neotřesitelný požadavek na minimální vzdálenost mezi lidmi na stadionu, tj. 1,5 metru.
Kolik lidí bude moci navštívit domácí zápas?
„Dle regulí ministerstva zdravotnictví by mohlo být uvolněno od 12 000 do 16 000 sedadel, dle toho, kam je posadíme,“ řekl Hockenjos. Každá druhá řada bude prázdná, stejně jako dvě sedadla nalevo a dvě napravo. Kromě toho musí být daná vzdálenost dodržována také u stánků na tribunách, které jsou v horních částech tribun menší, než v těch dolních. Proto může být více lidí umístěno ve spodních částech.
Jak bude vypadat konfigurace na tribunách?
Můžou být buď jednotlivé sedačky, nebo dvojité. To znamená, že rodina, či kamarádi mohou sedět hned vedle sebe ve spodních částech stadionu.
Jak bude fungovat doprava na stadion?
Součástí konceptu je, že většina diváků se dostane na stadion pomocí vlastního dopravního prostředku nebo pěšky. Bude kolem 10 000 parkovacích míst. Kvůli nařízené minimální vzdálenosti bude otevřen každý druhý turniket. Jít přes turniket vedoucí na severní tribunu a sledovat zápas z jižní, již nebude možné. Také budou patnáctiminutová okna, během kterých budou moci být fanoušci vpuštěni na stadion. V jiných časech to nebude možné.
Budou vstupenky „na jméno“?
Ne, ale v zájmu všech, aby se zabránilo většímu šíření infekce, musí všichni nakupující napsat svou e-mailovou adresu při nakupování vstupenek, spolu se jménem a telefonním číslem.
Musí se na stadionu nosit roušky?
Ne, ale při vstupu na stadion je prosím mějte na sobě. Před stadionem to samé, také je mějte nasazené u stánků, na cestách mezi tribunami a na toaletách. V momentě, kdy jste na svém místě, si roušku můžete sundat.
Jak budou prodávány lístky?
„Jsme v intenzivním kontaktu s fanoušky, abychom našli to nejlepší řešení, jak lístky prodávat co nejspravedlivěji. Je samozřejmě těžké najít řešení, které by vyhovovalo všem, jelikož na každý zápas bude moci jen jeden z pěti permanentkářů.