Watzke: „Dortmund je ekonomicky stabilizovaný“

Navzdory tomu, že Borussia Dortmund v týdnu oznámila kvůli pandemii koronaviru předpokládanou ztrátu přibližně 45 milionů eur v aktuálním fiskálním roce, řekl Hans Joachim Watzke médiím, že je BVB ekonomicky stabilizované „jako málokterý klub v Německu“.

Likvidita Borussie je dle slov jejího předsedy představenstva zajištěna na dva až tři roky. Pomáhá tomu i fakt, že se vedení s hráči a realizačním týmem domluvilo na dočasném snížení platů, které nyní platí až do konce letošního kalendářního roku. To pomáhá Dortmundu překlenout tuto nejistou dobu.

„Budeme šetřit, kde to půjde,“ prohlásil Watzke. „A tým nám samozřejmě velmi pomáhá. Domluvili jsme se na dočasném snížení výplat do 31. prosince. Mluvíme o 20 procentech. Nikdo se nemusí o klub bát. Jsme ekonomicky stabilní jako málokterý klub v Německu.“

Šéf BVB také promluvil o nadcházejícím přestupovém období. Neočekává velký počet příchodů, ale ani odchodů. Borussia už ohlásila podepsání Thomase Meuniera z PSG, pryč z klubu pak putují Hakimi a Götze. Spekuluje se o příchodu mladého talentu Jude Bellinghama z Birminghamu.

Mimochodem právě očekávaná ztráta byla s největší pravděpodobností jedním z hlavních důvodů, proč se klub odmítl účastnit „dostihů“ o marockého reprezentanta.

„Žijeme v koronavirové době. V takovém období musíte všechny svoje kroky obzvláště dobře rozmýšlet. Minimálně pokud za zády nemáte nějakého multimilionáře.“

Jen pro dokreslení, v minulých dnech oznámila německá nejvyšší soutěž novou smlouvu o televizních právech, která klubům přinese 4.4 miliardy eur v následujících čtyřech letech, což je 200milionový pokles oproti předchozímu kontraktu.

Kriticky se Watzke vyjádřil vůči médiím, která vyčítala týmu Borussie po porážce od Hoffenheimu opět mentalitu. „Je to hon na čarodějnice, který odmítám akceptovat,“ odsoudil novináře jednoznačně Watzke. „Kdyby v týmu byla horší mentalita, než ve zbylých 17 klubech bundesligy, rovnalo by se naše druhé místo v konečné tabulce zázraku.“

Stále existuje naděje, že se fanoušci brzy vrátí do ochozů bundesligových stadionů na start nové sezóny v září. Zatím jsou ve hře dle médií dvě data – 11. a 18. září. Watzke potvrdil, že Borussia pracuje na konceptu, který by pomohl vrátit na tribuny alespoň část fanoušků, přestože to bude zřejmě méně než polovina kapacity Signal Iduna Parku. Vše se ale musí ještě prodiskutovat na vládní úrovni.

Na otázky na cíle Borussie pro nadcházející sezónu odpověděl 61letý funkcionář zdrženlivě. „Roky a roky jsme byli kritizováni za to, že jsme si oficiálně nestanovovali jako cíl titul v bundeslize. Loni jsme to udělali. Řekli jsme, že se chceme pokusit stát mistry. Jenže média po pár týdnech jaksi odmazala to „pokusit se“ a od dubna jsme byli pod palbou kritiky, že jsme cíle nedokázali naplnit.“ Proto podle něj na příští sezónu žádné předpoklady či cíle Dortmund publikovat nebude.

„Už tuhle hru hrát nebudeme. Nehodláme oficiálně vyhlašovat cíle klubu. Ne, protože bychom je neměli, nebo bychom nebyli ambiciózní. Stále se budeme snažit vyhrát každý jeden zápas.“

Mats Hummels a mnoho dalších hráčů už dokonce promluvilo o touze bojovat v příští sezóně o bundesligový titul.

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.