Zhodnocení první poloviny sezóny

Máme za sebou první půlrok pod novým trenérem Marcem Rosem, takže je čas na první známkování jeho družiny. Dortmund se po 17 zápasech drží na druhé příčce a na vedoucí Bayern ztrácí už devět bodů. V Lize Mistrů die Schwarzgelben bohužel předčasně skončili a budou se rvát pouze o titul v Evropské lize, kde jim los nadělil jako prvního soupeře Rangers Glasgow. Jaké známky tedy dostali hráči BVB za první polovinu sezóny?

Gregor Kobel: 1

Nově příchozí brankář ze Stuttgartu udělal ne jen na mě obrovský dojem. Skvělá komunikace s obranou, výborná kopací technika a v neposlední řadě také několik chycených tutovek. Za 15 milionů jsme našli gólmanský klenot, který je třeba stále rozvíjet.

Marwin Hitz: 3

Pod Edinem Teržićem byl Hitz jedničkou a jasně šlo vidět, že post brankáře je naše Achillova pata. Jinak to ani nevypadalo letos. Když nastoupil 33letý veterán, člověk si nemohl být nikdy jistý. Nechytal úplně špatně, ale na lepší než průměrnou známku určitě nemá.

Raphaël Guerreiro: 2-

Po loňské skvělé sezoně úplně nenavázal na své výborné výkony a spíše se hledá. Směrem dozadu má velké mezery, ale v ofenzivě je stále velmi platným hráčem a jeho absence je na hřišti často cítit. Doufejme, že najde svou formu a v druhé půli bude předvádět to, na co jsme u něj byli zvyklí.

Nico Schulz: 4

Jediný důvod, proč Nico Schulz nemá nedostatečnou, je, že se mu povedly asi dva zápasy. Ve zbytku byl trnem v oku celého týmu. Několik chyb v přihrávkách, špatné poziční bránění a nedostatečný přínos směrem dopředu. To, že na něm nikdy nevyděláme je už dávno jasné. Bylo by ale dobré se v zimě zaměřit na nějakou posilu na levý kraj obrany a Nica prodat, protože u nás svou formu rozhodně nenajde.

Manuel Akanji: 1

Kdo by to byl řekl dva roky nazpět, že Manu Akanji bude jediným chváleným stoperem. Nyní je to ale realita. Akanji je jediný obránce, na kterého je letos opravdu spoleh. Nedělá zbytečné chyby, vyhrává souboje, nenechá se jednoduše obehrát. Navíc zlepšil i svou rozehrávku a troufnu si říct, že nyní ji má rozhodně lepší než jeho kolega Hummels. Akanjimu je stále 26 let, takže od něj můžeme očekávat ještě mírné zlepšení.

Mats Hummels: 4

Mně osobně se jeho nákup dva roky zpátky nelíbil. V Bayernu nepodával dobré výkony a my jsme ho koupili za stejnou cenu, za kterou odcházel, když byl v nejlepších letech. Bohužel na svou formu z Bayernu navázal i u nás a po svém příchodu nebyl hráčem, na kterého se dalo spolehnout. Tuto sezónu už mému názoru jen nasadil korunu. Všechno mu strašně trvá, dělá školácké chyby a na hřišti se nechová jak vůdce obrany, kterým měl být. Dost mě zklamalo, že jsme s ním prodloužili ještě o další rok, protože jeho plat nám bere hodně peněz z kasičky.

Marin Pongračić: 4-

Až na první utkání, kde mě svým výkonem uchvátil, byl naprosto katastrofální. Poziční hra je slovo, které v jeho slovníku bohužel neexistuje. Má také problém v soubojích (i přes svou výšku) a často dělá banální chyby v rozehrávce. Jen doufám, že jeho hostování nezměníme v přestup, protože by to byl další zbytečný hráč na lavičce, který by v Dortmundu neměl ani štípat lístky, natož hrát.

Dan-Axel Zagadou: 2

Po svém dlouhodobém zranění se vrátil na hřiště a jasně ukázal, že on by měl hrávat prim společně s Akanjim. Jistý s míčem na noze, téměř bezchybný v soubojích a na svou tělesnou stavbu je také dost rychlý. Doufejme, že se mu budou vyhýbat zranění a zůstane v Dortmundu několik dalších let. Současná smlouva mu vyprší v létě, ale jak klub, tak i hráč mají zájem o její prodloužení.

Thomas Meunier: 2

From zero to hero. I tak by se dala popsat kapitola Dortmund v životopisu Thomase Meuniera. Loni byl bezkonkurenčně tím nejhorším hráčem, který na sebe navlékl žlutočerný dres. Po fantastických výkonech na EURU si ale svou dobrou náladu vzal i do Vestfálska a pravidelně patří k nejlepším hráčům na place. Málokdo, včetně mě, by čekal, že by mohl někdy dostat lepší známku než čtyřku. Letos ale předvádí velmi dobré výkony, a proto je dvojka naprosto zasloužená. Jediný aspekt, ve kterém hodně strádá je rychlost.

Marius Wolf: 2

Pravý bek je jediný post v obraně, kde se nemusíme tolik obávat, když vypadne jednička. Marius sice není žádný zázrak, ale svoje si na hřišti vždycky odkope. Pomůže ofenzivě, splní si své i v obraně. Jak se říká, neurazí ani nenadchne. Prozatím je post pravého beka zdvojený tak, že není třeba jej řešit.

Felix Passlack: 5

Jediné pozitivum u tohoto hráče je jeho work rate. Nevynechá jediný souboj. Bohužel, to je na Dortmund málo. Když ze začátku sezóny nastupoval vinou zranění ostatních hráčů, bylo to vždy o nervy. Jen jsem vyčkával, kdy zkazí nahrávku nebo vyšle soupeře do stoprocentní šance. Bohužel se to nestávalo ojediněle. Pozičně byl také úplně mimo a jediné, co ho drží v Dortmundu je fakt, že je odchovancem klubu, které Dortmund potřebuje do registrace do soutěží.

Emre Can: 3-

Po svém velmi vydařeném startu, když přišel z Juventusu, to s ním jde pomaličku z kopce. Jsou zápasy, kdy hraje skvěle, ale na druhou stranu máte někdy sto chutí vypnout zápas jen když ho vidíte u míče. Určitou část viny na tom nesou trenéři, kteří ho nasazují na několik různých postů, ale většinou není jiné možnosti. V poslední době se s balónem strašně mazlí, a místo toho, aby zrychlil hru, předržuje míč tak dlouho, dokud ho nemusí odehrát v nouzi. Dalším problémem je disciplína. K té asi nemusím dodávat nic.

Axel Witsel: 4

Jeden z hráčů, na kterém se znatelně podepisuje věk. Belgický středopolař je sice velmi dobrý v obranných soubojích, ale nestíhá se vracet a zpomaluje hru svými nahrávkami. Málokdy dal nějakou průnikovku. Axel je jedním z nejsympatičtějších hráčů v týmu, ale myslím, že nastal jeho konec v BVB. Tak trochu v to i doufám, protože kromě výkonů na hřišti má také velký plat.

Mahmoud Dahoud: 2-

Sice nepatří mezi největší hvězdy, ale dle mého názoru patří pravidelně k těm lepším hráčům. Má skvělou techniku i vytrvalost a není špatný ani co se defenzivní činnosti týče. Tak jako u Emreho Cana je jeho největším problémem disciplína. Často se hádá s rozhodčími a nejednou z toho byl zbytečný karetní trest.

Jude Bellingham: 1-

Zasloužil by si i čistou jedničku, ale opět je tu problém disciplíny. Když se nedaří, začíná hrát zbytečně zákeřně. S míčem na noze ale exceluje. Dává góly, vytváří je a ještě jim stíhá i zabránit. Bezesporu naše nejlepší osmička tento ročník. Jen doufejme, že se rychle nebude hrnout na ostrovy.

Julian Brandt: 1-

Díky své formě si vysloužil důvěru jak Marca Roseho v Dortmundu, tak i Hansiho Flicka v německé reprezentaci. Po loňských bídných výkonech na hřišti vidíme úplně jiného hráče. Velmi dobře se zapojuje do pressingu, dělá daleko lepší rozhodnutí a často vytvoří nebezpečnou akci. Nesmíme ani zapomenout na pět gólů v Bundeslize, ke kterým ještě přidal čtyři asistence. Pořád ale dělá nějaké chyby, především okolo našeho vápna.

Marco Reus: 1

Kapitán má letos velmi vydařenou sezónu. Skvěle si rozumí s Haalandem a Brandtem. Tato trojice se vepředu parádně doplňuje. Marco dal dost gólů, vytvořil několik nebezpečných akcí a dobře si své dopracuje i bez míče na noze. Také se mi zdá, že hraje více jako vůdce týmu než v předešlých letech.

Thorgan Hazard: 2-

Jeho cestu do základní sestavy opět brzdila zranění. I když měl pár dobrých zápasů, nedokázal být rozdílovým hráčem. Překvapil mě ale jak dokázal zastoupit na obou stranách obrany. Při zranění Meuniera a Wolfa se nakonec ukázal jako daleko lepší volba než Passlack a nalevo taky odehrál pár minut. V poslední době ho ale ze sestavy vytlačuje Donyell Malen.

Gio Reyna: 1

Velmi těžko můžeme hodnotit hráče, co odehrál jen prvních pár zápasů. Je ale pravda, že před svým zraněním byl jedním z nejlepších hráčů. Za tři zápasy dokázal vsítit dvě branky. Doufejme, že na tuto formu naváže v novém roce.

Donyell Malen: 3

Pár týdnů zpátky se mluvilo o naprostém failu vedení. Všude se psalo, že Malen na to nemá. On ale jasně ukazuje, proč na něj vedení a trenéři vsázejí. Zpočátku tvrdě makal, dostával se do dobrých šancí, ale chyběl tomu gól. Nakonec se ale parádně rozehrál a stihl nasázet už šest branek. Tři v německé lize a tři v Lize Mistrů. Věřím, že v druhé půlce bude vidět ještě víc než v posledních týdench.

Reinier: 5

Není toho moc, co můžu napsat o kmenovém hráči Realu Madrid. Jeho otec si stěžuje, že nedostává příležitosti, ale bohužel právem. Reinier na klub jako Dortmund teď určitě nemá a pro všechny strany by bylo nejlepší, kdyby Dortmund už v zimě opustil.

Ansgar Knauff: 3

U Ansgara není také moc co hodnotit. Když nastoupil, odehrál si svoje, ale že by nějak oslnil svými výkony, se také říct nedá. Možná by bylo dobré popřemýšlet o půlročním hostování někde ve spodních patrech Bundesligy.

Steffen Tigges: 2

Není to žádný player od pána Boha. Ale i přesto dokázal dát dva góly. Velmi se mi líbí, jak dokáže podržet balón a neztratí ho nějakou stupidní přihrávkou. Nečekáte od něj, že by rozhodl každý zápas, ale při standardních situacích je velmi nebezpečný, což ukázal.

Erling Haaland: 1

Co k němu dodat. V 11 zápasech dal 13 branek a čtyři připravil. Měl být zraněný skoro dva měsíce a po třech týdnech se vrátil zpět. Nebýt jeho, nebyli bychom na druhém místě. Doufám, že ho už nebude limitovat žádné zranění po zbytek sezony a dokáže nepravděpodobné – vykope nám titul v Bundeslize.

Další hráče podle mě nemělo moc smysl hodnotit, jelikož toho odehráli opravdu trochu. Z hodnocení jde jasně vidět, kde nám teče do bot a na jaké posty by se mělo v lednovém přestupovém období zaměřit. Nezbývá než doufat, že výkony půjdou jen a jen nahoru a na konci sezony budeme mít alespoň nějakou trofej.

Borussia Dortmund fixtures & results: 2021/22 season

Komentáře

Pro přidání komentáře je nutné přihlášení.